Neimari
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neimari

Rijec je odgovor na sva pitanja!
 
HomeLatest imagesLoginRegistracija

 

 Misljenja i sugestije

Go down 
+3
jane doe
Breza
Al Andaluz
7 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
AutorPoruka
Gost
Gost




Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 9:57 am

Inöe to nije moj obiöaj, ali eto, da se zna, dozvolim si, svoj mial nasoj Brezi kao i njen mail meni da Vam ovdje javno (p)ostavim:

Draga Nado,

ne uplasi se, tek zelim i reci da privremeno povucem svoje pjesme s naseg foruma, buduci da su se tamo pojavila dva nova clana, ZlaJa i rozalin, a niko nam nista ne rece, a sto ja znam tko su sada oni, i...

Znam da moje pjesme nisu Bog-zna-sta, ali neke od njih vec sam pronasla na nekim forumima medju ljubavnim najljepsim pjesmama, a bas ove tamo, meni tako drage, B.D. posvecene, ne zelim znati na srpskim forumima... da oprostis... ne zamjeri mi, vec kada znam da tek oni, koji doista ucestvuje na bilo koji nacin u nas projekt, onda vratit cu te svoje pjesme... Padne mi jos na um, da bi bilo lijepo da bismo imali nesto kao copy-zastitu za nasu stranicu, a najbolje bi bilo da je cijeli forum zasticen od tudjih pogleda, vec samo naslovna stranica s log-in-om da se pokaze "slucajnim prolaznicima"...


Toliko za sada, pisem na svoj rad, i sve vise mi je straha da ga necu moci na vrijeme predati...

U nadi da si mi dobro i sa najljepsim pozdravima,

Monika


* * *

Draga Monika,

Primjecujem da si sve svoje pjesme osim jedne povukla sa foruma I zaista ne znam sta da kazem na to!

U svakom slucaju, ne ulazeci u detalje, postujem tvoju odluku I zelim ti svako dobro I uspjeh na svim poljima u zivotu.

Pozdrav

Nada


* * *

Draga Nado,

pa ja Ti to objasnila u zadnjem mailu... navela svoj razlog, a takodjer napomenu da je to tek privremeno...

Hvala na pozdravu i lijepim zeljama, a koje Ti jednako uzvratim,

srdacno, Monika


* * *

ODGOVOR OD BREZE:

Draga Monika, zao mi je, ali ti uz svo moje uvazavanje moram reci, da ovakvim cinom I uz sve trenutne probleme,
tvoje reagovanje daje neozbiljan karakter citavom projektu, jer, nismo djeca pa da se igramo u stilu "sad hocu a sad necu"
te da u tom stilu I onako napetu atmosferu jos I vise otezavamo. Takvo ponasanje je nedopustivo, po mom misljenju!
Ne znam kako si ti to zamislila pod "privremeno", ali za mene ta opcija ne postoji.
Zato sam I navela ono sto mislim I pri cemu ostajem, a to je da si se svojim postupkom definitivno iskljucila iz projekta.

Za mene je ovo konacno, ne vidim potrebu za daljnom raspravom na ovu temu I ja bih te, draga Monika,
najljepse zamolila da I ti moj stav razumijes I sa istim uvazavanjem se prema njemu ubuduce odnosis.

Pozdrav

Nada


* * *

Napomena: Zao mi je, jer sam mbnogo truda i vremena ulozila iakopisem trenutno na magistarskim, kojitrebam ovih dana predati! A sto reci... Hvala... eto...

I ne stidim se, ovaj meni dostavljeni mail ostalim clanovima poslati mailom, ukoliko mislite izbrisati ovaj post!

PS.: I jos uvijek ne znam ko su ZlJa i Rozalin... moje "naslijednici"?

Srdacan pozdrav svima, i mnogo Vam uspjeha pri objavljenju zbirke zelim!
A jeste mi vala zao... doista, razocarna sam, duboko razoöarana!
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 1:58 pm

Meni je takodje mnogo toga zao Monika, iz vise razloga, ponajprije zbog svog, sopstvenog propusta jos na samom pocetku pri odabiru autora. Trebala sam izmedju ostalog, uzeti u obzir i tvoju, prekomjernu senzibilnost i nemogucnost podnosenja konstruktivne kritike, te hirovitu cud kada su tvoji stihovi u pitanju. Tim prije, jer su neki, od ovdje prisutnih autora, kao i ja, svojevremeno vec imali prilike dozivjeti na CB forumu "dramu" slicnoj ovoj, koju ti nastojis svojim djelovanjem i pisanjem i ovdje prirediti.
U principu, licno nemam nista protiv tvog copy&paste nase privatne prepiske, naprotiv, i ovim si cinom pokazala svoju teznju ka dramatiziranju i bespotrebnom afektiranju.
Za razliku od tebe Monika, ja, eto i nisam razocarana, jos i manje pokolebana u zajednickom nastojanju da cilju privedemo zapoceti projekat sa onima koji su voljni nesto lijepo i na zdravim temeljima graditi, za razliku od svih, pa i od tebe, Monika, koji bi svojom nepostojanoscu, nesigurnoscu i paranoicnim istupima, vec u samom zacetku razgradjivali sve na cemu, uz veliki entuzijazam, osim moje malesnosti i mnogi drugi, ovdje prisutni, sebe ulazu, na skroman i respekta vrijedan nacin.
Svako dobro i tebi zelim.
Na vrh Go down
Gost
Gost




Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 3:39 pm

Da ovo sada nije fer, Brezo, znas valjda i sama!

Bila sam doista angazirana, i imala na umu zajednicko dobro. Uopce se ne radi o tome da ne podnosim kritiku glede mojih pjesama; mislim da bi to i Samira mogla potvrditi, jer sam joj doista zahvalna za one napomene i to da me je na neke greske ukazala.
Vec se radi o tome, a to je i Mrganjac na drugoj temi vec izrazio, da se neke stvari desavaju a da ih se nam kao gotova cinjenica servira. Kao ono: "hoces?Neces? Pa hajde, i ne moras! Idemo dalje..."
A i one doista nelijepe odgovore na moje komentare, a iz koje Andaluz npr. tek citira sto je njemu po volji, a ne cijeli citat, da, i oni me smetaju, jer to nisam ocekivala. Ja bih radije, i to se da i citati iz mog odgovarajuceg posta, malo "nadoplatila" nego da bih rastrgnula mali ciklus "Slusaj sto to moje srce Tebi govori", bvas zato da ne bih bila nepravedna prema drugima.

Na kraju tek mogu reci, da jesam razocarna, i da mislim da sam jos jednu "dobru", mada i bolnu lekciju naucila... Hvala T!

A ostalima ovdje srdacne moje pozdrave i najbolje zelje kao i mnogo uspjeha pri objavljenju Vase zbirke, Monika Hamzic "Svabica".
Na vrh Go down
Gost
Gost




Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 3:55 pm

Samo da razumijes/ razumijete o cemu pricam; nisam nikoga htjela prevariti, nisam mislila tek na vlastitu korist. Nek sam siromasna, ali niti prosim niti molim, niti prevarim, a kamoli da kradim.
Proverite to slobodno s obzirom na sve moje komentare ovdje, kao i s obzirom da sam i sama nekima ovdje bila dobrovoljna od pomoci glede nekih gresaka u njihovim pjesmama...
zvolite, jos jednom, a ono sto je vazno sad sam malo podebljala, da se i vidi na sto sam mislila:


M.H. (citat):
Pa dobro, nemam ništa protiv, ako ide po stranicama koliko autor zauzima u zbirci...

Ali neka i drugi izraze svoje mišljenje o tome... ili da napravimo još jednu anketu:

1. Jeste li za to da plačamo svi jednako za deset naših pjesama (sa max. određenim brojem stihova po pojedinačnoj pjesmi, prema Tvojoj napomeni, dragi Andaluze, naravno!)?

2. Jeste li za to da plačamo pojedinačno procentualno ovisno o stranicama koje će naše pjesme zauzimati u našoj zbirci?

Sa srdačnim pozdravom.


Al Andaluz (citat):
Moja logika je: koliko para toliko muzike!

ne znam što Ti je, dragi Andaluze, i gdje je onda zapravo (Tvoj)problem... ???

ali znam da imam obaveza... i znam da ne znam ko je ovdje zapravo sve (su-)autor naüe buduće zbirke, a ko je član... i kako to... ? (Ko da mi djeca dovedu jarani, a da mi i ne kažu ni ko su, ni zašto da noćekod nas, tako mi se to, da oprostiš, dojmi...)
A budući da si se i s rokovima glede zbirke haman predomislio, jer "krajem ovoga mjeseca" (kako si to sam Ti napisao, za dvije hefte)nije jednako kao krajem godine, 31. decembar. Dakle, ima još remena, a meni toga baš nema, jer imam obaveza, i već sam pod vremenskim pritiskom...

srdačan pozdrav, i molim drugi ovdje za svoj stav, svoje mišljenje... Hvala.


A onda se izostavi pola citat, tako da djeluje kao da sam tek negativnu kritiku izrazila... i to je onda haman "fer"? Rolling Eyes nema mi potrebe ikoga ista moliti glede mojih pjesama, ako nista drugo, imam svoj obraz, svoj ponos, hvala! Moje ce pjesme jednom naci svoje mjesto, a to ce sigurno bas biti u maloj zbirci dolje u Bosni, u to sam cvrsto uvjerena... vjerujem u "jednog dana"!

Dovidjenja, i kao sto sam rekla, sa srecom i mnogo uspjeha sto se tice Vase zbirke.
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 3:57 pm

Slusaj Svabice, zaista ne znam kud udaram, ali evo da ti kazem par rijeci.

Niko od nas nije talac nekog drugog. Svi su ovdje dobrovoljno i velika vecina nema nikakvih problema. Ustvari ljudi su jako zauzeti pa ni nemaju vremena za dangubljenje, da ne pricamo o bavezama za prikupljanje zbirke i drugih logistickih stvari koje se moraju raditi.

Na stranu tvoje nesuglasice s ovim ili onim, ali zaista ne mogu shvatiti cemu tvoje povlecenje pjesama, pa naum naknadnog postavljanja... od kud ti vrijeme za to? Ali vaznije je pitanje, zbog cega?!

Ovo je ozbiljan projekt!

Doduse i sam sam zatecen nastalom situacijom.
Na vrh Go down
River
------
------



Broj komentara : 246
Registration date : 2007-11-05

Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 7:57 pm

Kako je ova komunikacija tuzna. Meni zaista nije jasno zasto Breza ne razumije Moniku, a nije mi jasno ni zasto Monika insistira na ekskluzivitetu ovog foruma. Zalosno zaista. I ko su Zlaja i Rozalin?

Isto tako mucno je gledati kako je ovdje veza para i muzike najvaznija. Meni je dovoljno 10 stranica i one 2 viska dajem Moniki, a spreman sam dati i vise novca tako da ona ostane ovdje.

Bas tuzno.
Na vrh Go down
Gost
Gost




Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 10:07 pm

Misli li neko da ce knjizi, na kvalitetu, doprinjeti isto moj "...Mrak", kao i recimo "Hodaj po meni" ?

Oprostite, kako rece Breza - bez rukavica, ovo mi mirise na eliminaciju. Ili zavist, u najmanju ruku.
Evo, ide mojih pet (5) velikih pjesama.
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 11:20 pm

Sto se mene tice, Mrganjac, nemam primjedbi na tvoj izbor stihova, sve dok se on krece u okviru kocepta zbirke. Poznavajuci i cjeneci tvoju poeziju, ne sumnjam da ce i preostale, od predvidjenih 10, opravdati tvoj renome i povjerenje koje ti je ukazano pozivom da uzmes ucesce u projektu.
Rok za predaju radova je poznat!

Eliminacija! Prava rijec u pravom trenutku. Zanimljivo, u svom provokativnom i pomalo djetinjastom tjeranju inata, zastao si na po puta!

Zavist! Kako da ne, pitanje je samo, cija, prema kome i kojim povodom?!

Sve u svemu, pateticno! Sleep
Na vrh Go down
Gost
Gost




Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeTue Nov 20, 2007 2:23 am

Ovo je privatni projekat vas dvoje Andaluz i Breza.
I mi smo vam samo trebali.
Vi cete se lijepo izviniti Svabici i zamoliti da se vrati, usput priznati da djelujete razbijacki samovoljnim odlukama.
Devedeset na sto stvari dali ste nam samo da ih vidimo.
Kad nam se ne svidja - ispiranje mozga.
Shvatam ja neke od nas. JEDINA sansa da stihovi ugledaju svjetlo dana.
Ja cekam 20 godina na knjigu

Dvije sam povukao iz stamparije, upravo zbog pritisaka, da knjiga posluzi necemu drugom, osim da bude papir sa mojim stihovima.
I iz ove se povlacim.
Ili se presaberite.
Otkud pravo Brezi da iskljucuje nekoga ko je od pocetka???
Nemoj da mi objasnjavate da je sama povukla. Prisiljena.
Ko su novi ljudi koji se spominju?
Sta se ovo desava?
Kakve se ovo partijske linije uvode?
Ko kaze za dvije sedmice da se preda sav materijal?
Jesmo li mi profesionalni pisci kojima je radno vrijeme - pisanje?
Svasta.
Brezo, nema preostalih. Ovih pet je na 10 stranica.
Receno je da smo se neki prosirli do pola knjige. Eto nismo sada. Jedno otislo, i drugo ce, ne vrati li se ono.
I ne potsmjehavaj se, ne rugaj se mojim upisima.
Za neke je zaista dobro kad ja stanem na pola puta.
Ha ja.
---
Sto se mene tice, Mrganjac, nemam primjedbi na tvoj izbor stihova, sve dok se on krece u okviru kocepta zbirke....

Ma ti sa izborom mojih stihova nemas nista, kako ti nije jasno. Koncept je ostao nijem poslije dva upisa. Niko nece da pise iako vi s pravom insistirate. Jer kad napise nesta sto se vama ne svidi, uzvraca se kritikom, insinuacijama, pritiskom... bogme i izgonom.
Dakle ako se tebi ne svidja, ako ne igram uz tu vasu muziku, upotrijebit ces "koncept" da bi i mene izjurila.
Da ti kazem sada. Bas to cekam.
Ako vec prijetimo.
I mene se jos proziva netolerantnim.
.---

Poznavajuci i cjeneci tvoju poeziju, ne sumnjam da ce i preostale, od predvidjenih 10, opravdati tvoj renome i povjerenje koje ti je ukazano pozivom da uzmes ucesce u projektu.
---

Evo dakle.Ja nisam ucesnik, ja nisam ravnopravan ucesnik, meni je eto dozvoljeno, ja sam pozvan...u zajednicki projekat.

Ti ocjenjujes da ce moji stihovi opravdati vase povjerenje, koje mi je na milost vasu ukazano.
Stop.
Stop!
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeTue Nov 20, 2007 5:26 am

Ovako, Mrganjac, pa da i ovaj cirkus privedemo kraju.
Bicu kratka, jer tvoje nedostojno histerisanje ne zasluzuje gubljenje vremena u zaludnim pojasnjenjima.
U e-mailu koji sam ti maloprije poslala, podsjetila sam te citatom na tvoje sopstvene rijeci iz nase ranije prepiske:"Volim da je ovako: Ako je projekat tvoj - donesi pravila i po njima svi se postavljaju, svidjalo se nekom ili ne." Saturday, November 03, 2007 12:28 AM

Kao i u pocetku, tako i sada, i to bas kao inicijator projekta, ostajem dosljedna svom stavu da na ucjene i uslovljavanja nema popustanja!
Zelis li se povuci iz projekta, bujrum!
Nastavis li se u ovom tonu i dalje ponasati, bit ces eliminisan od strane moje maleshnosti, bez obzira na sve konsekvence koje bi tim cinom uslijedile.
Na vrh Go down
Morski pas
----
----



Broj komentara : 110
Registration date : 2007-11-19

Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeTue Nov 20, 2007 8:13 am

Ehh sad, ja ne znam oko cega ovolike prepirka, osim kako mi se cini, o nekom inatu i tjeranju nekih svojih principa. Ima pravo i Mrganjac sto se tice izbora i autorstva, ima i Breza sto se tice pravila, medjutim treba se udaljiti i pogledati ovaj projekt objektivno.

Sta je to sto se zeli postici ? Pod koju cijenu ? Kakva su pravila, ko odlucuje, itd

Po meni, ako svi placamo dio knjige, onda svi trebamo da ucestvujemo u pregovorima, mada treba paziti da ne ispadne kilavo dijete.

Dakle, osnovna pravila, po meni, glede:

knjige: je li cilj predstaviti 10 autora, ili napraviti zbirku tematske poezije ? Ako je prvo, onda nema ogranicenja, svaki autor bira svoje pjesme i to je to, svaki autor je odgovoran za predstavljanje samog sebe.
Ako je u pitanju tematska zbirka, onda da se odredi koja tematika dolazi u pitanje pa da ljudi mogu _izabrati_ da li ce biti u projektu ili ne (npr eto vidio sam da je neko spomenuo jednu pjesmu prijateljske tematike - ja takvih nemam (cini mi se Smile))

stranica: lijepo to rijesimo, kupimo 120-150 stranica, 10 pjesama po autoru, pa onih 20-50 extra stranica bude za duze pjesme, a ako neko moze platiti za 100 stranica, valjda moze i za 120 ?

I to je to ? Dogovorimo se za lovu i damo ljudima slobodne ruke nek pisu stagod zele, u jelte, okvirima nekih dogovorenih tema.

Ne znam vise u cemu je problem ?
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeTue Nov 20, 2007 8:37 am

Da jos jednom ponovim!

1. Dvoje ljudi koji su bili na forumu registrirani: Zlaja i Rozalin, nisu nikakvi novi autori, vec ljudi koji su zalutali na forum misleci da je ovo knjizevni forum poput ostalih.

Svaki novi autor je unaprijed bio najavljen. Lista autora je uvijek bila dinamicna i ni do dan danas nije zatvorena.

2. Forum nije privatiziran, ali zbog vecine ucesnika koji nemaju ama bas nikakvih problema s projektom, ne moze se trpiti ucjenjivanje i razbijacki karakter bilo koga.

3. Za svako pitanje od vaznosti za zbirku je otvorena tema. Do bola je neozbiljno ignorirati takve teme, sutjeti, ne davati avaza od sebe, a onda se pojaviti i vikati: sve je to doneseno bez mene.
Primjer: Termin za dostavu gotovog teksta pjesama sam ja samo predlozio otvarajuci raspravu o tome. Naglasio sam cak da je to samo moj prijedlog, ocekujuci i druga misljenja. Onaj ko ne moze stici do tog termina, vala mogao je i jos uvijek moze to reci, na temi otvorenoj za to. Ovako, jaukanje po kuloarima je bezveze i neozbiljno.

4. Ozbiljan projekt trazi ozbiljne ljude, ljude na koje ce se moci osloniti, ljude koji nece u sred projekta ili nedajboze pri njegovom koncu reci: ma ja se povlacim.
Sta bi se desilo, pazite, da neko prije samog tiskanja knjige tek tako odustane. Hajde, novac bi ostali mogli nadoplatit, 10-15 eura vise po osobi i nije neki problem, ali sta bez autora? Bi li onda, na vrat na nos, trcali trazit novog autora, kumi li ga i bogom i svecem da nam spasi projekt. Neozbiljno!

5. KVALITET stoji povrh svega, i od toga se nece odstupati. SVASTARENJE i krpljacina nisu dio projekta pa makar cekali jos 100 godina na tiskanje, jer ozbiljan autor radije nece izdavati nego izdati SVASTARIJE na porugu svijetu.

6. Financiranje je nezaobilazan faktor, i u svijetu ekonomije glasi nacelo: koliko para toliko i muzike. Zato se i jesmo ogranicili na 500 primjeraka, demokratski izabrali ovu odluku. Odlucivanje o uvezu je jos u toku. Razumno raspolaganje resursima nije skrtarenje. Iz ovoga proizilazi i opcim konsenzusom prihvaceni dogovor da ce svaki autor podjednako biti zastupljen. Ne znam cemu sad inzistiranje na povecanom obimu pojedinih autora.

7. Ozbiljni ljudi ne zaziru od kritike, ali ni od samokritike. No gdje je kritika tamo mora biti i tolerancija. Ovo je projekt vise autora, odraslih ljudi. Ovo nije stihija, hir ili neobavezno caskanje. Nije platforma za prepucavanja, profiliranja, glodjanje kostiju suparnika.

Rijec je siknula iz nas, nasla svoj put na papir. Sad samo treba naci svoj put u siroki ocean. Radimo na tome, udruzeni a raznoliki.
Na vrh Go down
Iskra
------
------



Female Broj komentara : 231
Registration date : 2007-11-04

Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeTue Nov 20, 2007 8:55 am

Znate sta...ovo zaista nema smisla. Malo se zamislite koliki posao Breza odradjuje prepiskama sa izdavacima, ugovara cijene stampanja, graficko rjesenje i sta sve ne. Ko je ovde ova Vas ili Nas kako god hocete ponudio svoje usluge da jedan dio konkretnog posla zavrsi????? Problem se napravio oko najednostavnijih dijelova kao sto je, tvrdi- meki povez, ime zbirke pa evo sada koliko ce ko strana u knjizi zauzeti!! Sramota stvarno da se grupa odraslih ljudi ovako ponasa. Pricate o nekakvoj privatizaciji foruma ili cega vec...ovo jeste Brezin forum, ovo jeste Brezina zamisao prvobitno i bila pa u cemu je problem?? Ja mogu zivjeti sa tim da Brezu vidim kao pokretaca, organizatora i u vecini konkretnih stvari realizatora citavog projekta. Zasto? Zato sto ona to jeste. Andaluz se takodje trudi da svima nagodi ovde a sta dobijaju cijelo vrijeme za svoj trud i jedno i drugo??? Kritike i ruzne rijeci? Pa gdje vam je obraz ljudi?
Ja da sam na mjestu Breze i Andaluza do sad bi ovo sve otislo u vraga a i vi skupa sa tim. Meni nije cilj da izdam knjigu niti da budem "slavna", meni je cilj da ucestvujem u lijepom projektu koji je okupio drage ljude sirom svijeta. Nastavi li se ovako, nista ni od lijepog projekta a ni od dragih ljudi jer sa svojim ponasanjem to zaista niste.
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeTue Nov 20, 2007 5:36 pm

"Nastavi li se ovako, nista ni od lijepog projekta a ni od dragih ljudi jer sa svojim ponasanjem to zaista niste."

Lijepog ce projekta biti, kao sto je i zamisljeno, bas kao sto i dragih ljudi u njemu ima, voljnih da se udruzenim naporima odupru trenutnim poteskocama. Istina, mozda nas nece biti 10, al' Boze moj - "ko zna zasto je to dobro"?
Rolling Eyes
Na vrh Go down
River
------
------



Broj komentara : 246
Registration date : 2007-11-05

Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeTue Nov 20, 2007 7:00 pm

Uz svo postovanje za ulogu koju imaju Breza i Andaluz u ovom projektu, meni se cini da metode komunikacije ili bolje receno jezik koji se koristi nije dovoljno smiren.

Dakle, po mom skromnom misljenju, ovdje nedostaje spremnosti da se ne reagira napadacki ili kontra-napadacki, cak i kada napada nema.

Stoga bih zamolio sve učesnice i učesnike da stanu na loptu i razmisle prije pisanja dugih postova. Koncentrirajmo se na sadrzaj, ako je moguce. Nema smisla da ovo postane forum za medjusobnu razmjenu komplimenata i rasprava koje nemaju produktivan kraj.

Uvijek se neke stvari mogu dogovoriti, sjecate se one "gdje celjad nije bijesna, ni kuca nije tijesna", ili tako nekako. Probajmo spustiti tenzije koliko god temperamentni bili i nastojmo razumjeti jedne druge. Probajmo se staviti u poziciju naseg sagovornika, razumjeti ga-je i onda probati nalaziti zajednicka rjesenja.

Zivjeli vi meni.
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Deya vu... ili, od Bosne se ne moze pobjeci!   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeTue Nov 20, 2007 7:41 pm

Morski pas (citat):
Ehh sad, ja ne znam oko cega ovolike prepirka, osim kako mi se cini, o nekom inatu i tjeranju nekih svojih principa. Ima pravo i Mrganjac sto se tice izbora i autorstva, ima i Breza sto se tice pravila, medjutim treba se udaljiti i pogledati ovaj projekt objektivno.

Sta je to sto se zeli postici ? Pod koju cijenu ? Kakva su pravila, ko odlucuje, itd

Po meni, ako svi placamo dio knjige, onda svi trebamo da ucestvujemo u pregovorima, mada treba paziti da ne ispadne kilavo dijete.

Dakle, osnovna pravila, po meni, glede:

knjige: je li cilj predstaviti 10 autora, ili napraviti zbirku tematske poezije ? Ako je prvo, onda nema ogranicenja, svaki autor bira svoje pjesme i to je to, svaki autor je odgovoran za predstavljanje samog sebe.
Ako je u pitanju tematska zbirka, onda da se odredi koja tematika dolazi u pitanje pa da ljudi mogu _izabrati_ da li ce biti u projektu ili ne (npr eto vidio sam da je neko spomenuo jednu pjesmu prijateljske tematike - ja takvih nemam (cini mi se Smile))

stranica: lijepo to rijesimo, kupimo 120-150 stranica, 10 pjesama po autoru, pa onih 20-50 extra stranica bude za duze pjesme, a ako neko moze platiti za 100 stranica, valjda moze i za 120 ?

I to je to ? Dogovorimo se za lovu i damo ljudima slobodne ruke nek pisu stagod zele, u jelte, okvirima nekih dogovorenih tema.

Ne znam vise u cemu je problem ?

Priznacu, Arnade, prijatno sam iznenadjena tvojim, konstruktivnim nacinom razmisljanja, uzimajuci u obzir da si se tek od juce prikljucio radu forum i kao novopridosli u svemu ovome, vec dao nekoliko priloga, koji zasluzuju duznju paznju.
Andi je vec pojasnio neke sporne momente, ukazujuci ujedno na sustinu, trenutnog problema, koju sa malo vise objektivnosti i nije tesko uociti. E bice da je bas ta, zeljena objektivnost , izmedju ostalog, najveci kamen spoticanja. I ti je spominjes u svom komentaru, sto me je navelo na ideju, da mozda ne bi bilo lose, upravo zbog pomanjkanja objektivnosti, u citav projekat ukljuciti i nekoga sa strane, kao neku vrstu super vizor-a/mediatora! Nekoga, nepristrasnog, kompetentnog i od iskustva, ko bi, imajuci u vidu poentu citavog ovog projekta, te koncept zbirke, nadgledao proces realizacije uz sugeriranje najboljih rjesenja po sve autore i zbirku kao konacni rezultat.
Zvuci li Vam ovo na nesto, vec vidjeno?! Rolling Eyes
Na vrh Go down
Samira
-----
-----



Broj komentara : 168
Registration date : 2007-11-06

Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeWed Nov 21, 2007 6:48 am

Eh, 2 dana nisam navraćala na ovaj forum i sad me totalno iznenadilo šta se sve u međuvremenu ovdje nakupilo. Dat ću svoj osvrt na cjelokupnu problematiku i neke sugestije, pa ako to doprinese konstruktivnim dijalozima, bit će mi drago.

Timski rad nikad nije jednostavan, 10 ljudi - 10 ćudi treba uskladiti u jednu ćud čiji rezultat bi bilo ostvareno zamišljeno djelo. Stoga je sasvim normalno da je do ovakivh diskrepanci u komunikaciji došlo i mislim da tome ne treba pridavati odveć veliku važnost. U biti, na ovom projektu smo već daleko došli. Sjećate se da je na CBu prije par godina bio sličan pokušaj za jednu zajedničku zbirku koji je već na samom startu zakazao. Razlog tome je po mom mišljenju taj da nije bilo jasne predstave i okvira u kojima bi se taj projekt razgrađivao, pa se odmah "raspršio". To da smo ovog puta ovako daleko došli, po mom mišljenju razlog je u tome što je Breza došla sa jasnom predstavom i već na samom startu "zacrtala" te okvire pa imamo orijentaciju. Naravno, ovo ima i svoje naličje, jer se neko (da konkretiziram, u ovom slučaju Mrganjac) osjeća skučenim u tim okvirima, što je sasvim normalno. Uz to je kod umjetnika ova osobina izuzetno izražena jer upravo kreativnost je izražaj protesta protiv raznih okvira. Ovdje je za nas sviju jedan izazov gdje smo u situaciji da moramo kreativnost umjetnika (koja nebi bila moguća bez senzibilnosti) zanemariti i komunicirati i djelovati promišljeno, poslovno, racionalno. Zato, okviri su, iako imaju negativno popratno dejstvo, neophodni i trebamo ih akceptirati.
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeWed Nov 21, 2007 6:56 am

Istog sam misljenja Samira, sva pravila ovdje su nuzno zlo, da bi se stvari pokrenule, a ne zbog toga da bi se nekoga utamnicilo. Jako mi je zao da neki autori to dozivljavaju tako, ali evo jos jedan poziv svima da uzmu aktivnog ucesca pri kreaciji tih nekakvih nuznih pravila koji omogucuju napredak ka cilju izdavanja zbirke.
Na vrh Go down
Gost
Gost




Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeWed Nov 21, 2007 7:08 am

U e-mailu koji sam ti maloprije poslala, podsjetila sam te citatom na tvoje sopstvene rijeci iz nase ranije prepiske:"Volim da je ovako: Ako je projekat tvoj - donesi pravila i po njima svi se postavljaju, svidjalo se nekom ili ne." Saturday, November 03, 2007 12:28 AM

Tacno.
Pravila nisu donesena, i ona skrpana se primjenjuju po potrebi, simpatiji ili vec.
Ko slusa ok, ko ne slusa - zna mu se.
To je cijela prica.

Tebe da potsjetim, ostalima da kazem.
Pjesma Neimari napisana je 1995. u Wohri, Njemacka i objavljena na forumu NTV HAYAT Sarajevo.
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeWed Nov 21, 2007 7:29 am

Breza jeste mislila i imala ozbiljnu nakanu da sacini okvirna pravila, no ja sam je od toga odgovorio bojeci se da ce ta pravila izazvati jos veci revolt i biti dozivljena kao diktat. Naivno sam se nadao da za deset odraslih ljudi nije potrebno donositi statute. No nazalost izgleda da jeste. Danas mi pade na pamet, sta kad izglasamo naslov zbirke, a slucajno autor ciji prijedlig pobjedi naknadno odluci da istupi iz projekta i ospori pravo da se njegov naslov koristi za zbirku. Nedbojbeno da je taj naslov njegovo duhovno dobro, hocemo li se jos ganjati po sudovima?
Na vrh Go down
Samira
-----
-----



Broj komentara : 168
Registration date : 2007-11-06

Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeWed Nov 21, 2007 7:52 am

Hvala na replikama Andy i Mrganjac. Skuvala ka(h)vu, pa evo da nastavim dalje, opet podvlačim, iznosim samo svoje mišljenje i sugestije.

Što se tiče Monikinog postupka da je povukla pjesme, isto sam mišljenja da je prenaglila, bez obzira koji je povod i razlog za nju to bio. Ali, većina nas je molila, oblijetala i sokolila Moniku da nam se pridruži. Isto tako, većina nas poznaje Monikinu ćud i njene reakcije na određene akcije. Prema tome, ako je već poznajemo kao takvu, onda treba i da akceptiramo te njene karakteristike i nastojimo se konstruktivno snositi i sa njenim reakcijama ako nam je krajnji cilj kompletna lista autora i zbirka pjesama. Kroz ovakav zajednički rad otvara se prostor za bolje međusobno upoznavanje i prijateljstva, a prijateljstvo podrazumijeva prihvatiti osobu takvu kakva jest, sa svim njenim manama i vrlinama. Zato bih voljela i sviju zamolila, da jednako kako smo molili i sokolili Moniku da nam se pridruži, da je istim žarom sokolimo da se vrati pa da nastavimo dalje; trezveno, poslovno, racionalno.
Isto tako, posve razumijem reakcije Breze, i po meni, one su u ovoj situaciji logične. Jer Breza je na sebe preuzela najveći dio konkretnog posla, a time i najveći dio odgovornosti. Sa svima pojedinačno, a potom i skupno komunicirati u stalnom nastojanju da se nešto održi nije jednostavno. I ako s nečije strane umjesto podrške osjeti kočenje onda to sve skupa postaje opterećenje i takve reakcije kako je Breza reagirala prema Moniki i Mrganjcu su sasvim normalne, u istoj situaciji svi bi jednako reagirali. Stoga, molim Moniku i Mrganjca za malo razumijevanja, pređite preko svoje sjene i zasjajte ovdje u zajedničkomu radu na ovom projektu objektivnošću i racionalnošću, kao što ste zasjali svojom individualnom kreativnošću u svojim pjesmama. A ti Brezo, otvori prostor za to. Eto, to su moje sugestije. Om tat sat.
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeWed Nov 21, 2007 9:33 am

Samira (citat):
Eh, 2 dana nisam navraćala na ovaj forum i sad metotalno iznenadilo šta se sve u međuvremenu ovdje nakupilo. Dat ću svoj osvrt na cjelokupnu problematiku i neke sugestije, pa ako to doprinese konstruktivnim dijalozima, bit će mi drago.

Timski rad nikad nije jednostavan, 10 ljudi - 10 ćudi treba uskladiti u jednu ćud čiji rezultat bi bilo ostvareno zamišljeno djelo. Stoga je sasvim normalno da je do ovakivh diskrepanci u komunikaciji došlo i mislim datome ne treba pridavati odveć veliku važnost. U biti, na ovom projektu smo već daleko došli. Sjećate se da je na CBu prije par godina bio sličan pokušaj za jednu zajedničku zbirku koji je već na samom startu zakazao. Razlog tome je po mom mišljenju taj da nije bilo jasne predstave i okvira u kojima bi se taj projekt razgrađivao, pa se odmah "raspršio". To da smo ovog puta ovako daleko došli, po mom mišljenju razlog je u tome što je Breza došla sa jasnom predstavom i već na samom startu "zacrtala" te okvire pa imamo orijentaciju. Naravno, ovo ima i svoje naličje, jer se neko (da konkretiziram, u ovom slučaju Mrganjac) osjeća skučenim u tim okvirima, što je sasvim normalno. Uz to je kod umjetnika ova osobina izuzetno izražena jer upravo kreativnost je izražaj protesta protiv raznih okvira. Ovdje je za nas sviju jedan izazov gdje smo u situaciji da moramo kreativnost umjetnika (koja nebi bila moguća bez senzibilnosti) zanemariti i komunicirati i djelovati promišljeno, poslovno, racionalno. Zato, okviri su, iako imaju negativno popratno dejstvo, neophodni i trebamo ih akceptirati.

Cijenim tvoje misljenje Samira, kao i tvoj cjelokupni odnos prema ovom projektu, iskreno zadivljena tvojim dostojanstvenim drzanjem i reakcijom na sugestije u pogledu tvog izbora stihova. Sveukupno od tebe do sada poteklo, znaci ogromnu podrsku ovom procesu, za cije odvijanje, ni sama, ni jednog trena nisam pomislila, da ce biti lako i jednostavno. Na srecu, moja rjesenost da se istraje u zapocetom procesu ima dobru podlogu i motivaciju u jednoj divnoj ideji, tako lijepo i rjecito srocenoj u rijecima mog prijatelja Behzada Cirkina, koji, na pocetku svog romana "Svilena" kaze:
"Nastojim izmjesati meridijane i paralele, vjere i kulture, trazeci kroz iste odgovore na pitanja o ravnotezi zemaljskih i nebeskih odnosa ljudskog zivota kojeg, ukoliko se uravnotezi, istinski popunjava jedino ljubav kao uzviseni smisao istog."
Uzela sam ovaj citat za univerzalni moto u svom odredjenju prema zivotu i sopstvenom zivljenju, koristeci ga, takodje, uz Behzadovo odobrenje i kao uvodnu rijec na pocetku svoje web stranice "Neimari"!
Naravno, ni meni, kao nista manje senzibilnoj licnosti od ostalih, nije jednostavno pisati i djelovati na osnovu krutih, suhoparnih pravila na cijim bi se temeljima, uz ev. modificiranje, ovaj projekat trebao uspjesno realizovati. Ali, da se razumijemo, svjesna sam bila od samog pocetka, da je ovo je situacija u kojoj moje i ne samo moje poetsko bice, mora i treba ustuknuti pred pragmatizmom na svom putu ka ostvarenju prvobitne, ideje.
Zato, nije na odmet reci da ono, sto Mrganjac, u svom "buntovnickom" maniru naziva "partijskom linijom", se u svijetlu danasnjice zove "project menagement", dok tzv "ispiranje mozga", se u civiliziranoj diskusiji uz insistiranje na kulturi dialoga, zove "argumentiranje"!
U kontekstu svega ovoga, Andieva i moja nastojanja se mogu tretirati na razlicite nacine, sto opet, ne moze i ne smije opravdati negativan i destruktivni karakter pojedinih istupa sa ciljem osporavanja nasih pravih, iskrenih motiva i kompetencija.

Za Mrganjca jos i ovo, kao replika na podsjecanje o "Neimarima" i o pravima (monopolu) na koriscenje te rijeci:
Citat :
@Breza
Da ne bude zabune, dozvoli mi da te podsjetim Mrganjac, tvoj atorizovani rad, odnosno pjesma, nosi naslov "Neimar"a ne "Neimari", zar ne?!
Citat:
Neimar

Rješio sam, biću neimar.
Da vremenu unazad krenem
da me primi radosno
jer mu radost srca mojega
u ljepotu drumova pretapam.
Hoću da onda, tada,
gradim lijepe mostove,
i da te na nekom sretnem,
pa da to neprestano sretanje
traje do sadašnjeg vremena,
u kojem te opet sretoh.
Svako mi vrijeme sa tobom –
prekratko.

Kerim Mrganjac - "Ljuborjecje" www.neimari.com

A zivot, k'o zivot, pun koincidencija koje se, kad sumnja insana uzme pod svoje, interpretiraju i 'vako i 'nako!
Citat :
@ Andy
Re: Naslov zbirke Tue Nov 06, 2007 7:26 am
Ja nadjoh da su "Neimari", Džepna knjiga, Sarajevo, izdati jos 1960. Radi se o knjizi poezije koju je izdao Husein Tahmiščić (Sarajevo, 2. juni 1931 - Sarajevo, 1999) bosanskohercegovački pjesnik, prozni pisac i književni kritičar.
Naslov zbirke

PS:Ne zamjerite na duzini teksta, tek, s razlogom je.
Blagodarim


: komentar modifikovan dana: Thu Nov 22, 2007 8:13 am; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
Samira
-----
-----



Broj komentara : 168
Registration date : 2007-11-06

Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeWed Nov 21, 2007 9:50 am

Dakle, Behzad Cirkin, sad znam ko se krije iza nika "Humboldt", moj sugrađanin iz Prijedora. Zapamtila sam i ja neke njegove pasuse iz njegovih priča "Svilena" i "Karabeg". A kako i nebi, ta predivna sinteza mudrosti i ljepote izražaja.
Na vrh Go down
Gost
Gost




Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeThu Nov 22, 2007 5:53 pm

Breza,
Pjesma napisana 1995. i postirana na forumu N TV HAYAT, nosi ime Neimari. I rijeci nisu istovjetne 100% sa sadasnjim, buduci da sam kasnije pjesmu okrenuo sebi, licno, i sebe imenovao neimarom.
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitimeThu Nov 22, 2007 6:04 pm

Mrganjac (citat):
Breza,
Pjesma napisana 1995. i postirana na forumu N TV HAYAT, nosi ime Neimari. I rijeci nisu istovjetne 100% sa sadasnjim, buduci da sam kasnije pjesmu okrenuo sebi, licno, i sebe imenovao neimarom.

Lijepo, hvala za informaciju, Mrganjac. Jos mi samo pojasni, sta je poenta tvog podsjecanja, pa da i tu temu stavimo ad acta?
Na vrh Go down
Sponsored content





Misljenja i sugestije - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Misljenja i sugestije
Na vrh 
Stranica 2/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Neimari :: "Pod istim nebom" - zbirka poezije :: Arhiva-
Idi na: