Neimari
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neimari

Rijec je odgovor na sva pitanja!
 
HomeLatest imagesLoginRegistracija

 

 Misljenja i sugestije

Go down 
+3
jane doe
Breza
Al Andaluz
7 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
AutorPoruka
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeFri Nov 16, 2007 7:53 pm

Ovo je topik na kome mozemo iskazati svoja misljenja i sugestije u vezi pjesama koje su autori odabrali. Mislite da se neka pjesma ne uklapa najbolje u koncept zbirke ili zelite autoru dati neku drugu sugestiju, to mozete iznijeti ovdje. Polazimo od toga da su sve sugestije krajnje dobronajmjerne i da imaju za cilj sto bolji kvalitet zbirke. Stoga saslusajmo jedni druge i uvazimo misljenja drugih.
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeFri Nov 16, 2007 9:30 pm

Evo, ja cu probiti led, upucujuci dobronamjernu sugestiju Jane Doe, da pjesmu "VOJNIK I CVIJET", zamjeni nekom drugom, pozitivnijom i manje prozetom ratnom tematikom.

Citat :
VOJNIK I CVIJET

Vojnik na bojnom,
polju stoji,
mrk i sam,
umorno gleda,
javi se samo,
gavran pokoji,
sto zlokobno kruzi.

Cvijet jedan samo,
ostao jos je,
mali i njezan,
s vjetrom drhti skupa,
u grudima vojnika,
nevidljivo koplje,
mu srce cupa.

Nad poljem sumrak,
se svija sivi,
od puscanog dima,
igraju sjene,
i vojnik i cvijet,
su ostali zivi,
al`vojnik sam kopni
a cvijet polako vene!

Inace, pjesma u svojoj, poetskoj vrijednosti i pored "tezine" ni najmanje ne zaostaje za mnogim, drugim pjesmama iz pera Jane Doe.

Hmmm... sad mi na um dodje kako bih i ja mogla svoj izbor preispitati. Idea

Konstruktivna samokritika... ha ja. Surprised
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeFri Nov 16, 2007 9:38 pm

Pridruzujem se Brezinom misljenju. Pjesma je zaista lijepa, ali i ja mislim da se ne bi uklapala najbolje u zbirku.
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeFri Nov 16, 2007 10:05 pm

Nesto razmisljam citajuci stihove nasih pjesnika, pa mi jedno pitanje ne da mira, a radi se o upotrebi znakova interpukcije i velikih, pocetnih slova, odnosno nedostatku istih u mnogim pjesmama. Eh.. sad, meni je poznato da pjesnici u zaru svog nadahnuca, ne rijetko posegnu za "pjesnickom slobodom" kao nacinom svog iskazivanja, te tako zanemare vazeca pravila kada je o pravopisu rijec.
Ponekad nehotice, ponekad namjerno!
Ako je nehotice, Boze moj, da se ispraviti, al' ako je namjerno, pitam se, zasto? Sta je poenta u tome?
Na vrh Go down
jane doe
------
------



Broj komentara : 200
Registration date : 2007-11-13

Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeSat Nov 17, 2007 3:59 am

Javljam se sutra sa mojim "sugestijama"(Andy drzi se) Twisted Evil

p.s. Very Happy Hocu,hocu promijenicu moga "Vojnika"

Brezo,tvoje sugerisanje na interpunkciju je vjerovatno s razlogom!Sto se mene tice ja sam uvijek za korigovanje!I ostali ko god smatra da treba na mojoj nekoj pjesmi "popravka",neka slobodno sugerise ovdje!Nema ljutnje ni povrijedene sujete:nismo mi pjevaci nego pjesnici! Wink
Na vrh Go down
Gost
Gost




Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeSat Nov 17, 2007 5:30 am

Breza (citat):
Nesto razmisljam citajuci stihove nasih pjesnika, pa mi jedno pitanje ne da mira, a radi se o upotrebi znakova interpukcije i velikih, pocetnih slova, odnosno nedostatku istih u mnogim pjesmama. Eh.. sad, meni je poznato da pjesnici u zaru svog nadahnuca, ne rijetko posegnu za "pjesnickom slobodom" kao nacinom svog iskazivanja, te tako zanemare vazeca pravila kada je o pravopisu rijec.
Ponekad nehotice, ponekad namjerno!
Ako je nehotice, Boze moj, da se ispraviti, al' ako je namjerno, pitam se, zasto? Sta je poenta u tome?

Draga Brezo,

pretpostavljam, da misliš tu prije svega na moje pjesme, i to na TREBALO BI SE, O ČUDU SLOVA i VALJA IĆI. Pitaš se, zašto to? Pokušat ću Ti to objasniti: Nedostatak interpunkcije kao i upotreba velikih slova u tim pjesmama jeste namjeran. Jednostavno ispred svakog velikog slova zamisli si mali predah (kao da se radi o zarezu ili kojoj točki) jer su to pjesme koje su nastale kao "U čudesnim razgovoru s Kamenim spavačem". S toga su One su u Makovom stilu napisane (slično kao što ja s Vama ovdje pričam/ pišem na bosanskom, a ne na mom maternjem jeziku, tako je to i u tim pjesmama; to je nešto kao znak pažnje, poštovanja i ljubavi) i zato tu se ne da ništa izmijenjati, pogotovo i zato što su tek dio malog ciklusa, a iz kojeg su već nekoliko njih u Bosni u "Slovo Gorčina" objavljene.
Imajući na umu da danas dolje u Bosni svako dijete zna za Makove pjesme, jer je njegovo pjesništvo obavezni predmet nastave, mislim da neće biti problema oko čitanje i razumijevanje tih pjesmama onako kakve su napisane.
Te su pjesme posvećene osobama koje mi mnogo znače, i baš bih voljela da su i one u našoj zbirci. Mislim, što se tiče tematiku u skladu su sa ostalim pjesama, mislim da također neće biti problema.

A što se ostalih pjesama tiče, otvorena sam za prijedloge i sugestije glede interpunkcije... iako, moram priznati, a to jeste meni svojstveno, da ne kažem urođeno, ako nekoga, ko mi mnogo znači, u pjesmi oslovljujem sa velikim početnim slovom, onda je to također znak poštovanja i ljubavi, to je od vajkada bilo tako u mojim pjesmama (molim, molim, ma mooooooooooooooolim Vas za razumijevanje!)
Na vrh Go down
Samira
-----
-----



Broj komentara : 168
Registration date : 2007-11-06

Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeSat Nov 17, 2007 7:35 am

Ja sam postavila 14 pjesama, tako da imam prostor reagovati na savjete i sugestije (izbaciti koje po nečijem opravdanom mišljenju nisu u sklopu tematike). Za svaku kritiku sam otvorena i zahvalna. Izvolite!
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeSat Nov 17, 2007 8:50 am

Pozdrav Samira, sugerirao bih da svoju pjesmu "Olovno slovo iz 1992" izostavis iz zbirke. Mislim da nije potrebno naglasavati da se ovdje radi cisto o nekom zamisljenom konceptu zbirke, a nikako od vrijednosti same pjesme.
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeSat Nov 17, 2007 9:02 am

Pozdrav Brezo,

tvoj izbor sam dozivio kao neutralan, izbjegnuti su crnjaci - ali nema ni vedrine. Sve u svemu, moj dozivljaj je bio: tezina!
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeSat Nov 17, 2007 9:07 am

Uzeto na znanje i dumanje. scratch
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeSat Nov 17, 2007 9:35 pm

Ne znam kakvog ste misljenja za cikluse koji se nalaze pod jednim naslovom. To sam vidio kod A.Cirkin i kod M.H. Je li to treba tretirati kao jednu pjesmu ili vise pjesama. Jasno mi je da se radi o jednoj pjesmi, ali cisto tehnici to zauzima vise mjesta nego jedna pjesma. Sta mislite?
Na vrh Go down
Gost
Gost




Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 5:47 am

Al Andaluz (citat):
Ne znam kakvog ste misljenja za cikluse koji se nalaze pod jednim naslovom. To sam vidio kod A.Cirkin i kod M.H. Je li to treba tretirati kao jednu pjesmu ili vise pjesama. Jasno mi je da se radi o jednoj pjesmi, ali cisto tehnici to zauzima vise mjesta nego jedna pjesma. Sta mislite?

Ne znam ni ja, tek znam da bih voljela da može tako ostati... mislim, među svojim pjesmama nemam inače nijednu koja bi bila podugačka (mada i njih imam, ali ih baš iz tog razloga i izostala...)


Zato molim Vas ostali, recite otvoreno što Vi mislite o tome, da li mogu svoj izbor pjesama tako ostaviti ili ga moram još jednom izmijenjati...?


Osim toga, i baš s obzirom na ovaj kratki rok do kraja ovoga mjeseca, bilo bi lijepo i korisno da međusobno jedni drugima upućujemo ovdje, preko pp ili mailove naše napomene, sugestije itd. Mislim da to niko ne treba pogrešno shvatiti, i nije niko od nas ni prisiljen svaki prijedlog prihvatiti, ali po mome mnogo i to pomaže da se na taj način i s obzirom na nama upućene sugestije i prijedloge i sami mi se još jednom posvetimo našim pjesmama...
Meni je npr. Samira na neke greškice ukazala, te mi je i nekoliko napomena i prijedloge poslala, i mada ne mogu baš sve to prihvatiti, sretna sam i od srca joj zahvalna za taj njezin trud. I naravno, trudit ću se i ja, da ove greške ispravim, jer tu je sasvim u pravu, a da o njenim prijedlozima razmišljam, te ovu ili onu sugestiju i prihvatim.
A što više jedni drugima na taj način pomognemo, to ćemo valjda proći i bolje, i brže i sigurno i sa manjim troškovima glede lektorisanja naše zbirke.

I glede toga zanima me Vaše mišljenje... srdačan pozdrav svima.
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 8:00 am

Ovo je stvar vise tehnicke prirode, jer povecan obim znaci i vece troskove tiskanja. Postoje dvije mogucnosti:

1. Svi imaju odredjeni kapacitet i placaju isto.

2. Troskovi tiskanja se utvrdjuju individualno, odnosno autor placa po obimu (stranici).
Na vrh Go down
Gost
Gost




Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 8:17 am

Pa dobro, nemam ništa protiv, ako ide po stranicama koliko autor zauzima u zbirci...

Ali neka i drugi izraze svoje mišljenje o tome... ili da napravimo još jednu anketu:

1. Jeste li za to da plačamo svi jednako za deset naših pjesama (sa max. određenim brojem stihova po pojedinačnoj pjesmi, prema Tvojoj napomeni, dragi Andaluze, naravno!)?

2. Jeste li za to da plačamo pojedinačno procentualno ovisno o stranicama koje će naše pjesme zauzimati u našoj zbirci?

Sa srdačnim pozdravom.
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 8:21 am

M.H. (citat):


1. Jeste li za to da plačamo svi jednako za deset naših pjesama (sa max. određenim brojem stihova po pojedinačnoj pjesmi, prema Tvojoj napomeni, dragi Andaluze, naravno!)?

Niko nije rekao da se broj stihova treba odredjivati, pa ni ja!
Mislim samo da nije fer da svi isto plate, a da neko ima destet stranica, dok se neko drugi prosirio na cetvrt knjige.
Na vrh Go down
Gost
Gost




Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 8:32 am

Ipak Tvoju logiku ne shvatim...

Recimo, da bih postavila umjesto onog malog "Đerdana ljubavi" jednu svojih balada saoko 20 kitica, bilo bi sve u redu?

Zato mislim, da je najbolje da i drugi kažu svoje mišljenje, pa ako su različita mišljenja, i ako idemo po broju pjesama, onda moramo i voditi račun o sveukupnom broju stihova, jer što više ŠTO VIŠE STIHOVA=VIŠE STRANICA, a ne broj pjesama, po mome.

Hajde, neka se drugi javljaju za riječ, ali, i to mislim sasvim ozbiljno, i samo autori naše buduće zbirke, a ne i ostali neki članovi...

Odoh, čekaju me obaveze! Lijep pozdrav svima.
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 8:41 am

Moja logika je: koliko para toliko muzike!
Na vrh Go down
Gost
Gost




Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 8:48 am

M.H. (citat):
Pa dobro, nemam ništa protiv, ako ide po stranicama koliko autor zauzima u zbirci...

Ali neka i drugi izraze svoje mišljenje o tome... ili da napravimo još jednu anketu:

1. Jeste li za to da plačamo svi jednako za deset naših pjesama (sa max. određenim brojem stihova po pojedinačnoj pjesmi, prema Tvojoj napomeni, dragi Andaluze, naravno!)?

2.Jeste li za to da plačamo pojedinačno procentualno ovisno o stranicama koje će naše pjesme zauzimati u našoj zbirci?

Sa srdačnim pozdravom.


Al Andaluz (citat):
Moja logika je: koliko para toliko muzike!

ne znam što Ti je, dragi Andaluze, i gdje je onda zapravo (Tvoj)problem... ???

ali znam da imam obaveza... i znam da ne znam ko je ovdje zapravo sve (su-)autor naüe buduće zbirke, a ko je član... i kako to... ? (Ko da mi djeca dovedu jarani, a da mi i ne kažu ni ko su, ni zašto da noćekod nas, tako mi se to, da oprostiš, dojmi...)
A budući da si se i s rokovima glede zbirke haman predomislio, jer "krajem ovoga mjeseca" (kako si to sam Ti napisao, za dvije hefte)nije jednako kao krajem godine, 31. decembar. Dakle, ima još remena, a meni toga baš nema, jer imam obaveza, i već sam pod vremenskim pritiskom...

srdačan pozdrav, i molim drugi ovdje za svoj stav, svoje mišljenje... Hvala.


: komentar modifikovan dana: Mon Nov 19, 2007 3:50 pm; prepravljeno ukupno 3 puta
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 8:53 am

A ja ne znam sta je tebi! Molim konstruktivna misljenja, na pausalizacije ne odgovaram.
Na vrh Go down
Iskra
------
------



Female Broj komentara : 231
Registration date : 2007-11-04

Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 8:56 am

I ja sam za to da se ogranicimo po broju strana a ne prebrajanju stihova. Ako ce knjiga biti od 120 stranica, 10 autora, jednostavno je, svako ima svojih 12 stranica knjige pa neka se rasporedi u tom obimu.
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 8:59 am

Sta reci Monika?! Uzdrzacu se od ulazenja u detalje, a posto primjecujem da si sve svoje stihove, osim jedne pjesme, vec povukla sa foruma, zakljucujem da si se tim cinom, definitivno povukla iz daljnjeg sudjelovanja u projektu.
Stoga, tvoju odluku postujem uz zahvalnost na dosadasnjoj suradnji.
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 9:02 am

Zaista mi nije jasno da se neko povuce zarad jednog misljenja o obimu zbirke. scratch
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 9:04 am

Iskra (citat):
I ja sam za to da se ogranicimo po broju strana a ne prebrajanju stihova. Ako ce knjiga biti od 120 stranica, 10 autora, jednostavno je, svako ima svojih 12 stranica knjige pa neka se rasporedi u tom obimu.

Dobar prijedlog, uz napomenu da ce se broj strana znatno uvecati sa dodatnim predgovorom/rijecju urednika, recenzijama, pa na to 10 strana sa kratkim informacijama o autorima, te strana sa info. o samoj knjizi, stampariji... etc!
Na vrh Go down
Iskra
------
------



Female Broj komentara : 231
Registration date : 2007-11-04

Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 9:11 am

Predgovor, predstavljanje autora i sve ostalo sto vec treba predlazem da bude odvojeno od tih 120 strana predvidjeno za stihove.
Sta ostali misle?
Na vrh Go down
Gost
Gost




Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 9:32 am

Breza (citat):
Sta reci Monika?! Uzdrzacu se od ulazenja u detalje, a posto primjecujem da si sve svoje stihove, osim jedne pjesme, vec povukla sa foruma, zakljucujem da si se tim cinom, definitivno povukla iz daljnjeg sudjelovanja u projektu.
Stoga, tvoju odluku postujem uz zahvalnost na dosadasnjoj suradnji.

Draga Brezo,

pa ja sam Ti putem mailu unaprijed vec fino objasnila zašto...

Zato i ovdje sada još jednom pitam: Ko su ZlaJa i Rozalin? Mislila sam da smo 10 autora, i da samo nas tu ima... Mislim, ako su to nove su-autori zašto nam niko to ne reče?
A prema Andaluzu imamo svega još dvije hefte do slanja naših pjesama u Bosnu... a još dan danas nema ni pjesme od Iskre, niti od Zaime...?
Ali ako nisu su-autori, tko su to oni onda, i zašto imaju pristup na forumu?

... stvarno, ne znam što mi je misliti.. Crying or Very sad

Znam samo da ulažim ovdje vrijeme kojega mi zapravo i nema, i da je sve nekako nejasno i sve nejasnije...

Lijep pozdrav, i ako me ne "izbacite", sama od sebe dosada se i nisam povukla, već jedino privremeno moje pjesme...
Na vrh Go down
Sponsored content





Misljenja i sugestije Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Misljenja i sugestije   Misljenja i sugestije Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Misljenja i sugestije
Na vrh 
Stranica 1/3Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Neimari :: "Pod istim nebom" - zbirka poezije :: Arhiva-
Idi na: