Neimari
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neimari

Rijec je odgovor na sva pitanja!
 
HomeLatest imagesLoginRegistracija

 

 PRELOM

Go down 
+5
Breza
Morski pas
Al Andaluz
acirkin
wolfofgreenforest
9 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
AutorPoruka
River
------
------



Broj komentara : 246
Registration date : 2007-11-05

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeWed May 07, 2008 7:02 pm

Mogu se jezici miješati, čak i kad nisu tako srodni kao naš(i)!
Na vrh Go down
wolfofgreenforest
------
------
wolfofgreenforest


Broj komentara : 247
Registration date : 2007-11-22

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeWed May 07, 2008 8:07 pm

River,
ne mogu se miješati, barem, u istoj pjesmi - izuzev ako se nešto ne navodi, ali i za to postoje standardi. Mi to možemo uraditi, ali nam niko ozbiljan neće pristati da bude lektor s potpisom. Međutim, mi s tim nećemo imati problema - jer smo ih, uglavnom, riješili.
Na vrh Go down
jane doe
------
------



Broj komentara : 200
Registration date : 2007-11-13

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeThu May 08, 2008 1:52 am

Al Andaluz (citat):
Pa ne znam, ali vidim da zaista ima dosta ljudi koji su ocito ucili da govore "dole" iako je to nepravilno u ijekavskom govoru i ijekakvskim jezicima jer je ociti ekavizam. Ne znam od kud to dolazi, ali ne mogu vjerovati da to bar kroz skolu nije bilo ispravljeno, kao sto su i mene ispravljali da je "doli" neispravno.

Uvijek gledaj ko ti kaze a ne sta ti kaze (ispravlja)! Cool

"Dole" je apsolutno ispravno.Kao i "doli",uostalom.
Nije mi u interesu nikakva rasprava pa cu ti samo kratko objasniti:bilo koji ekavizam ili ikavizam u ijekavskom govoru ne moze biti nepravilan.Moze biti nepozeljan (kod nekoga) ali ne moze nepravilan.Sa aspekta aktuelnih nacionalno-politickih odnosa govorimo o srbizmima i kroatizmima u bosanskom jeziku.Ekavizmi lepo,pesma,dole itd.se mogu smatrati srbizmima u bosanskom jeziku ali ne i nepravilnim rijecima.(Izrazi "srbizmi" i "kroatizmi" nemaju cisto lingvisticko znacenje,nemaju pravo naucnog izraza ali su nastali vanlingvisticki kao dio jedne problematicne teze da uopste postoje "srpske" rijeci ili "hrvatske" rijeci).Velika je vjerovatnoca da se te rijeci i pojavljuju sve cesce na terenu BiH nego "zapadnih" na istoku ili "istocnih" na zapadu.U jezickoj tradiciji se javljaju kao posljedica kontakta sa sunarodnicima iz Srbije i Hrvatske ili kao naslijedene,vlastite osobine.Zato je bosanski jezik veoma tolerantan mada se i u njemu javljaju otpori prema fonetskim srbizmima kao sto su ekavizmi.U sustini zbog svega toga ja ekavizme i ikavizme u bosanskom jeziku smatram relativnim srbizmima i kroatizmima.Osim toga ne mislis li da rijec kao nosilac komunikacije ne trpi nacionalne okvire nego stremi van svih okvira posto se potreba za komunikacijom nikada ne zadovoljava postignutim limitima?!!Ja mislim da ne trpi okvire.

U zdravlju i sa rahat lokumom! Very Happy
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeThu May 08, 2008 8:45 am

Ne, ja ne pricam o suvremenim standardima! Govorim jos o onom "starom jeziku". Da sam ja birvaktile (kao jako mlad i ne tako lijep kao danas!) u skoli rekao ili napisao "dole" zaisigurno bi me uciteljica Seka jako izgrdila.

Elem, kako pri ruci imam Pravopisni prirucnik sh-hs jezika u izdanju "Svjetlosti" iz Sarajeva, iz sedamdesetih, tako pogledah jos jednom:

Na stranici 140 stoji: dolje, bez ikakve naznake da je ispravno i "dole".

Oblik "dole" nikad nije bio knjizevni standard u BiH, vec je to ocito kolokvijalni govor, mada ne iskljucujem ni mogucnost da je to stvar pojedinih dijalekata - ali mi takvi nisu poznati ( bar ne u BiH).
Na vrh Go down
jane doe
------
------



Broj komentara : 200
Registration date : 2007-11-13

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeThu May 08, 2008 3:53 pm

Seka,Seka... Very Happy drugarica uciteljica!

Nema veze ja sam ti gore objasnila moje pobude.Drugo, ne vidim zasto bi u Pravopisnom prirucniku (pazi prirucniku Laughing ) stajalo i "dole"?Mislim, vidio si koliko kosta stampanje knjizica;i sedamdesetih se skrtarilo oko toga moj ti!A standardni knjizevni jezik u lipoj nasoj Bosni a i Hercegovini je druga tema za kompetentnije figure nego sto smo ja i ti.
Ti rece da ja nepravilno ja ti rekoh nije nepravilno nego nepozeljno i to bi bila poenta ovog prijatnog razgovora! Cool
Na vrh Go down
River
------
------



Broj komentara : 246
Registration date : 2007-11-05

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeThu May 08, 2008 7:16 pm

U Tuzli se vazda više govorilo, a i pisalo dole, dolje malo manje i bilo je ispravno kao i sad.
Ozbiljnih lektora se uvijek može naći, a poneki od njih se možda razumije i u umjetničko izražavanje (ne mislim ovdje da je moje pisanje umjetnost).
Na vrh Go down
wolfofgreenforest
------
------
wolfofgreenforest


Broj komentara : 247
Registration date : 2007-11-22

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeFri May 09, 2008 11:56 am

PRELOM - Page 2 B_120503
PRELOM - Page 2 B_120819

PRELOM - Page 2 B_121009
PRELOM - Page 2 B_121108
PRELOM - Page 2 B_121916
PRELOM - Page 2 B_122243

Iz:
- Pravopis SHJ (1986)
- Pravopis BJ (Halilović, S. 1996)
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeFri May 09, 2008 2:05 pm

River (citat):
U Tuzli se vazda više govorilo, a i pisalo dole, dolje malo manje i bilo je ispravno kao i sad.

Kako se u Tuzli vazda govorilo ili govori u ovom slucaju nije mjerodavno! Jos jednom: ne samo po novom, vec i prema starom pravopisu je oblik "dole" neispravan u ijekavskim govorima.

River (citat):
Ozbiljnih lektora se uvijek može naći, a poneki od njih se možda razumije i u umjetničko izražavanje

Ozbiljnih lektora dakako ima, ali bas takvi ozbiljni nece ruinirati svoje ime potpisujuci se pod nesto gdje se nalaze elementarne pravopisne greske, pa ma po kojem pravopisu radili.

Zaista ne zelim nikoga uvrijediti, svjestan i svojih vlastiti pravopisnih propusta posebno kad je ijekavica u pitanju, ali mislim da neko ko zeli izdati knjigu i time izaci u najsiru javnost sa svojim pisanim tekstovima, mora malo ozbiljnije shvatiti ulogu pravopisnih pravila koja su jedna znanost za sebe.

Naravno da su lokalizmi i dijalekti dozvoljeni u poeziji, te stvar umjetnicke slobode; ali to mora biti i razgovijetno da se bas o tome radi. Pravopisni propusti su: propusti, a ne umjetnicka sloboda.
Na vrh Go down
River
------
------



Broj komentara : 246
Registration date : 2007-11-05

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeFri May 09, 2008 7:31 pm

Nikad mi se nije dopadalo politiziranje u jeziku. Smatram ovaj razgovor bezpredmetnim.
Posebno je glupo razgovarati o tome da li je dole ispravno u ijekavskom izričaju. Mene su mjerodavni profesori svojevremeno učili da jeste i da je ispravno i jedno i drugo kao što se i vidi iz onog "dole vidi dolje". Toliko o tome. Nažalost, izgleda da ovdje dominira ona grupacija koja insistira na razlikama nasuprot zajedništvu. To se najbolje vidi u jezičkim pitanjima. Nema veze, veselo je.
Na vrh Go down
wolfofgreenforest
------
------
wolfofgreenforest


Broj komentara : 247
Registration date : 2007-11-22

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeFri May 09, 2008 8:50 pm

Pitanje jezika je jedno od ključnih pitanja kulture i identiteta svakog kolektiviteta, kako na etničkom - tako i na državotvornom nivou. Na nesreću, u BiH se sve, pa i jezik terorizira - kako u ratu, tako i u miru.

PRELOM - Page 2 B_024057

Po Haliloviću - provjereno, pošto je bio profesor jednoj od mojih kćerki - riječ ispred "v." nije ispravna u bosanskom jeziku, stoga i pojašnjava samo onu riječ na koju to "v." upućuje. Poput: ćerati v. tjerati; dole v. dolje; ... Također, u Pravopisu SHJ (Školsko izdanje, 1986.) stoji: dolje (ijek) = dole (ek.)
U zdravlju i rahatluku!
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeSat May 10, 2008 4:40 am

River (citat):
Nikad mi se nije dopadalo politiziranje u jeziku. Smatram ovaj razgovor bezpredmetnim.

Potpuno se slazem!



River (citat):
Posebno je glupo razgovarati o tome da li je dole ispravno u ijekavskom izričaju.

Znaci, pravopis je glupost. No nije mi jasno sto se onda koristis pravopisom, a odbacujes kad hoces!

River (citat):
Mene su mjerodavni profesori svojevremeno učili da jeste i da je ispravno i jedno i drugo kao što se i vidi iz onog "dole vidi dolje".

Ti mjerodavni profesori su izgleda bili iznad svakog pravopisnoga dogovora! Oznaka "vidi" ima jednu posebnu funkciju u rjecnicima/pravopisima, tako nalazimo i "lepo vidi lijepo", "belo vidi bijelo"... Ja ove oblike ne nadjoh ni kod tebe niti kod bilo koga drugog u zbirci.

River (citat):
Toliko o tome. Nažalost, izgleda da ovdje dominira ona grupacija koja insistira na razlikama nasuprot zajedništvu. To se najbolje vidi u jezičkim pitanjima. Nema veze, veselo je.

Subjetkivne insinuacije! Po treci put: oblik "dole" je sukladno i pravopisu sh jezika nepravilan u ijekavskim govorima!
Na vrh Go down
jane doe
------
------



Broj komentara : 200
Registration date : 2007-11-13

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeSat May 10, 2008 11:15 am

Srpsko-hrvatski jezik odavno ne postoji i po stoti put izraz dole nije nepravilan osim sto bi neki da ga izbace iz upotrebe zbog politickih motiva.Apsolutno je pravilan izraz i u svakom jugoslovenskom rijecniku je zastupljen.Ti koristis ikavske izraze obilato,ali inace pricas ijekavski.Znaci tvoje pjesme su napisane nepravilno?!
Samo osoba skucenih vidika moze reci da jedna rijec koja je pravilna u ekvskom, nepravilna u ijekavskom.Kakve veze ima ijekavski sa pravilnoscu rijeci?Eto,pitaj Deu,ona je beogradanka,je li "dole"nepravilno!?Ne moze biti nepravilno i TOCKA.Ako bi tako bilo onda su i sve posudbenice nepravilne.(serbet,rajfeslus itd.)Nije stvar pravilnosti nego zastupljenosti rijeci u nekom jeziku i sirine jezika,ljepote bosanskog jezika.Postoje mnoge druge rijeci koje u nominativu jednine zvuce ijekavski ali recimo u mnozini ako se povodi za ijekavskim one gube svoje prvobitno znacenje pa se zadrzava ekavski.I nisu nepravilne.Ne mogu se sjetiti primjera.Ili u nekom padezu kad se promjene pa zvuci bezveze i zadrzava se ekavski oblik.
Postoje grupacije ljudi (na podrucjima bivse Juge) koje mijesaju ekavski i ijekavski svakodnevno zbog geografskog podneblja ili nacionalne pripadnosti.Ako neko kaze:"Majko,daj mi BELOG MLIJEKA!"-rekao je i belog i mlijeka PRAVILNO ali se kod nas bilo ustalilo misljenje da je mijesanje ijekavskog i ekavskog "seljacki"pa su neki to zvali nepravilnim.Koristenje i jednog i drugog nije nepravilno."cerati" (c sa crticom iznad) je nepravilno a "tjerati" ili "terati" je pravilno.Pusti ti ekavski,ikavski ili ijekavski:pravilna rijec je opste poznata a nepravilna isto tako.Da li cu ja koristiti e,ije ili i je stvar mojeg ukusa i izbora.
Peace out! Basketball Odo u bastu ceprkati i obecavam necu se natezati sa tobom vise.Pisi kako hoces ali "razgranaj" malo bog ti dao!Subota je. sunny cheers Plus mislim da ljudima treba vise seksa da bi bili sretniji i fleksibilniji.Pogotovo gramaticarima. Very Happy

p.s.Zaime ti pises bajno i koristis svaku priliku da nam to istaknes.Ja ti se duboko zahvaljujem. pirat Prvom prilikom cu se potruditi da analiziram neke tvoje pjesme posto su veliki izazov! Twisted Evil
Na vrh Go down
River
------
------



Broj komentara : 246
Registration date : 2007-11-05

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeSat May 10, 2008 8:26 pm

Samo bih molio da se moji zapisi ostave onakvi kakvi jesu i da mi niko ne mijenja lak u lahak i obrnuto.
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeSun May 11, 2008 5:55 am

Jane, uistinu nisam ocekivao da mozes biti ovako prosta i bez nivoa, ali to ide tebi na obraz meni se vala neces obracati na ovakav nacin. Iz tebe izbija ona balkanska malogradjanstina koja ne posjeduje nikakvu validnu argumentaciju izuzev otrcanih ad hominem argumenata zaokruzenih uvjerenjem da je sva problematika ovoga svijeta uzrokovana nedostatkom seksa.

I ono malo pseudo-argumenata u korist teze o ispravnosti ekavskih barbarizama ( molim pogledati u leksikonu sta znaci ova rijec!) u ijekavici su krivi i ne temelje se na cinjenicama.

Uistinu je zalosno kad neko prica o necemu sto ne zna, jos jedno obiljezje balkanske malogradjanstine.
Na vrh Go down
jane doe
------
------



Broj komentara : 200
Registration date : 2007-11-13

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeMon May 12, 2008 12:41 pm

Andaluz,moja sala na racun nedostatka seksa u ovom svijetu ne vjerujem da se moze protumaciti prostom,bez nivoa i balkanskom malogradanstinom.
Nazalost ja sam od tebe bas to i ocekivala.
Ja sam se zezala a ti nisi sto samo govori da si nikakav dzentlemen.Ne interesuje me diskusija sa tobom i da nismo dio zajednickog projekta ja se tebi ne bi obratila,ne ovako nego nikako.Poslije ovih veoma ruznih uvreda (koje su opet za ocekivati od tebe) nemas potrebe da mi se obracas jer ja i ti nismo skupa goveda cuvali.Mislim ja ih nisam nikada cuvala.
Na vrh Go down
Samira
-----
-----



Broj komentara : 168
Registration date : 2007-11-06

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeWed May 14, 2008 4:30 am

Usrdno i ponizno molim sve diskutante teme na relaciji dole-dolje, da odmah prekinu daljnju diskusiju, bez obzira koji stav zastupaju i koliko su u svom stavu u pravu.
Ovakve diskusije obicno razviju svojstvenu dinamiku i odvedu nas tamo gdje smo najmanje namjeravali; u bockshorn. Na ovoj liniji smo vec bili, bilo bi pametno da iz toga izvucemo pouku.
Molim sve neimare da se vratimo diskusijama na jedinu relevantnu temu;

STA JE SLJEDECI KORAK?
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeWed May 14, 2008 11:10 am

Naredni koraci su u nadleznosti Zaimovoj, koji je pretpostavljam ovih dana negdje na svojoj Zelengori. Ostaje nam da pricekamo na njegov povratak, u zdravlju i rahatluku, kao i uvijek! Smile
Do tada... mahanje svima.
Na vrh Go down
Iskra
------
------



Female Broj komentara : 231
Registration date : 2007-11-04

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeMon May 19, 2008 6:08 pm

Kad se vraca Zaim ?
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeTue May 20, 2008 12:47 pm

scratch
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeMon Jun 09, 2008 8:05 am

Nakon mjesec dana Zaimove odsutnosti, prvobitna neizvjesnost s razlogom prerasta u iskrenu zabrinutost! Prvenstveno se nadam da nam je Zaim zdravo i dobro, a da bi smo to sto prije saznali, ponovit cu svoju nedavnu molbu Nihi da pokusa kontaktirati Zaimovu porodicu u Sarajevu i ako je moguce dodje do nekih informacija.

Pozdrav svima.
Na vrh Go down
Iskra
------
------



Female Broj komentara : 231
Registration date : 2007-11-04

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeTue Jun 10, 2008 3:52 pm

I ja se nadam da je Zaim prije svega zdrav i da nije sta bilo. Niho, nadam se da ces nam sto prije javiti sta se dogadja.
Na vrh Go down
River
------
------



Broj komentara : 246
Registration date : 2007-11-05

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeTue Jun 10, 2008 6:30 pm

Danas sam probao nazvati, ali se niko nije javljao na fiksni broj koji imam.
Sutra putujem u Bihać i vraćam se u petak naveče, pa ću probati u subotu, a nadam se da će se Zaim u međuvremenu pojaviti. U nedjelju odlazim na seminar u Suboticu i neće me biti 7 dana.

Srdačan pozdrav

River
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeFri Jun 13, 2008 1:37 am

Hvala Niho na pokusaju. Sretan put i povratak ti zelim.

O svemu ostalom, kad Vrijeme odluci.
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeWed Jun 25, 2008 1:07 pm

Ja sam danas, takodjer pokusala dobiti nekoga na Zaimov broj u Sarajevu, nazalost bez uspjeha! U medjuvremenu, javio mi se gospodin Hadzialic, recenzent zbirke, sa sasvim opravdanjim pitanjem - dokle smo stigli u realizaciji projekta?
Razmisljam o odgovoru nastojeci da prisjecanjem na sve do sada predjene etape , na uzroke i posljedice koji su i dovele do ovako neizvjesne situacije, ne pokvarim sebi ovaj prelijepi, suncani dan.
Nejse.... Neutral
Na vrh Go down
River
------
------



Broj komentara : 246
Registration date : 2007-11-05

PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitimeWed Jul 02, 2008 7:55 pm

Vraćam se 15.7. Na odmoru sam zasluženom. Završio sam nešto što se zove Applied Conflict Transformation Studies.

voli vas

River
Na vrh Go down
Sponsored content





PRELOM - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PRELOM   PRELOM - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
PRELOM
Na vrh 
Stranica 2/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» PRELOM I KORICA

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Neimari :: "Pod istim nebom" - zbirka poezije :: Radionica-
Idi na: