Neimari
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neimari

Rijec je odgovor na sva pitanja!
 
HomeLatest imagesLoginRegistracija

 

 Morski pas

Go down 
5 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
jane doe
------
------



Broj komentara : 200
Registration date : 2007-11-13

Morski pas - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Morski pas   Morski pas - Page 2 Icon_minitimeFri Nov 23, 2007 9:34 pm

Mrganjac (citat):
Čovjek


U biti mojoj,
nepobitnoj,
stigao me mrak.

Zlom okićen,
i mržnjom sto se kiti,
stigao me vrag.

Bit bi moju -
da ubiju.
.

Veoma dobra verzija osim sto ocito odudara od prvobitne misli autora("pobiti mene" nije isto sto i "ubiti mene").Meni se licno svida ova verzija!Inace,u orginalnoj verziji pjesma djeluje nezavrsena i ti imas tri izbora da se izvuces iz ove situacije:da je ostavis onako kako jeste (time pokazujes da si svojeglav i prihvatas kritiku samo kad je o nekome drugome rijec),da prihvatis jednu od ponudenih verzija,Brezinu ili Mrganjcevu (i
time malo podcijenis sebe kao pjesnika) ili ugasis svjetlo i malo preuredis zadnju strofu sto mislim i da ces uraditi! Smile
Na vrh Go down
Morski pas
----
----



Broj komentara : 110
Registration date : 2007-11-19

Morski pas - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Morski pas   Morski pas - Page 2 Icon_minitimeSat Nov 24, 2007 11:33 am

znaci ja sam svojeglav ako meni njihove verzije ne odgovaraju i ako se moja ideja kosi sa njihovom ideologijom ? Njihove verzije koje se grade na potpuno drugacijem stilu nego moj ? Njima je bitnija gramaticka tacnost nego sustina pjesme, jer je nemoguce da 5 zareza i 2 tacke mijenjaju (s)misao. Ljepse izgleda ? Ne bavim se estetikom.

Nije proza pa da moram odvajati zareze i zavrsavati recenice. To je isto kao porediti fotografiranje i slikanje. U oba slucaja se radi o slikama samo sto je fotografija (proza) ogranicena fotoaparatom, a slikanje (poezija) samo mastom.
Moj stil je da zarezi i tacke nesto znace, i imaju funkciju, a ne da mi ih neko broji i racuna. Pa necu pisati tacku na stih poslije kojeg preskacem red, to mi je ko tacka na tacku. Takvi koji to zele mogu komotno da uzmu nesto drugo da citaju, slova pod konac, pa mjeri jel svaki milimetar tacno uz crtu.
Prihvatam kritiku kad su u pitanju greske, ne kad je u pitanju integritet mog stila, hvala lijepo.


Citat :
Moja mnozina se odnosi na glavni glagol iz dvije strofe - stigao me.
Njih dvoje su uradili istu stvar: stigli te.

Njih dvoje predstavljaju jednu stvar, zato jednina.
Na vrh Go down
River
------
------



Broj komentara : 246
Registration date : 2007-11-05

Morski pas - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Morski pas   Morski pas - Page 2 Icon_minitimeSat Nov 24, 2007 1:13 pm

Koliko se sjećam pjesnička sloboda podrazumijeva i slobodu korištenja interpunkcije, a sjećam se i gramatičkog i logičkog načina postavljanja i iščitavanja istih.

Što se tiče primjera lavirnt-labirint u dijelu Bosne u kojem živim uvijek su se više koristili izrazi tipa lavirint i Vizantija, a manje labirint i Bizant, iako sam ih ja osobno, a bogami i lično, više koristio. Prema tome sve je to naš jezik, kako god ga zvali i niko ne bi trebalo da se miješa u slobodu izbora autora.

Što se tiče poezije Morskog psa, uvijek mi se dopadala.
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Morski pas - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Morski pas   Morski pas - Page 2 Icon_minitimeSat Nov 24, 2007 5:35 pm

"Prihvatam kritiku kad su u pitanju greske, ne kad je u pitanju integritet mog stila, hvala lijepo."

I agree! Smile
Na vrh Go down
Gost
Gost




Morski pas - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Morski pas   Morski pas - Page 2 Icon_minitimeSun Nov 25, 2007 12:56 am

znaci ja sam svojeglav ako meni njihove verzije ne odgovaraju i ako se moja ideja kosi sa njihovom ideologijom ? Njihove verzije koje se grade na potpuno drugacijem stilu nego moj ? Njima je bitnija gramaticka tacnost nego sustina pjesme, jer je nemoguce da 5 zareza i 2 tacke mijenjaju (s)misao. Ljepse izgleda ? Ne bavim se estetikom.

Quote:
Svo kudjenje, pohvale i tome slicno primam bez pardona, i ne brinite se za moj ego... Quote end.


Trazis analizu, sad galamis na nas.
Ma, samo ti po svom.
Na vrh Go down
Sponsored content





Morski pas - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Morski pas   Morski pas - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Morski pas
Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Neimari :: "Pod istim nebom" - zbirka poezije :: Poezija autora-
Idi na: