Neimari
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neimari

Rijec je odgovor na sva pitanja!
 
HomeLatest imagesLoginRegistracija

 

 Predgovor za zbirku

Go down 
+4
River
Iskra
Al Andaluz
Breza
8 posters
AutorPoruka
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Predgovor za zbirku Empty
KomentarNaslov komentara: Predgovor za zbirku   Predgovor za zbirku Icon_minitimeSun Jan 06, 2008 12:42 pm

Vec ranije sam u neformalnim razgovorima sa nekim od autora, spominjala potrebu za nekom vrstom uvodnog teksta za nasu, buducu zbirku, ostavljajuci ipak, tu temu za period nakon praznika, kada se svi nanovo sakupimo nastavljajuci rad na drugom dijelu realizacije zapocetog projekta.
Da se primjetiti, nazalost, da je u zadnjih nekoliko dana prisutnost nekih od autora na forumu u opadanju, sto mi je licno, neshvatljivo, imajuci na umu jasno naznacen datum za povratak angazovanom djelovanju u okviru foruma i aktualnih pitanja u daljnjem procesu realizacije! Ali, o tome vise na nekoj drugoj, mozda i posebnoj temi.
Vratit cu se predgovoru za zbirku i teksu iz jedne od zadnjih poruka g. Kujundzica, koji predlaze slijedece:
"Ukoliko ostajemo u poslu, nastojte napisati nesto u vezi
knjige kojoj ste Urednik, pa bismo to donijeli kao dodatak
zajedno sa recenzijama, na kraju. Dakle, nesto o tome kako
je doslo do ideje i kako je sklopljena ta knjiga."


Evo mog teksta, kao moguceg uvoda u nasu zbirku, nakon cijeg citanja bih vas zamolila za misljenje uz ev. sugestije, primjedbe ili dopune.

UVODNA RIJEČ

"Stari grčki pjesnik Homer bio je uvjeren da su bogovi izazvali Trojanski rat da bi o njemu pjesnici mogli pjevati.
Ratovi u ljudskoj historiji u glavama pjesnika zato su oduvijek ostavljali košmare,
a poezija kao i svaka prava umjetnost sa svojim humanizmom uvijek je bila protiv zla."
Profesor, Dr Muhamed Šator - "Treba vjerovati pjesnicima"
Časopis za kulturu "Most", broj 105/1998.


Ideja za stvaranje pjesničkog mozaika grupe od deset autora, predstavljenih u zajedničkoj zbirci poezije "Pod istim nebom",
izrodila se spontano, nakon nekoliko godina sazrijevanja u prostoru međupjesničkih, virtualnih druženja, počevsi od virtualnih sastajališta poput www.cyberbulevar.com, www.cyber-mahala.com, www.neimari.com... etc.
U tim, vandimenzionalnim i ni sa čime omeđenim prostorima, poklonici pisane riječi su se u nizu godina, isprva oglašavali naizgled stidljivo i oprezno, mnogi od njih ulazeći po prvi put u tajne virtualnog svijeta poezije i proze, isčekujuci ujedno, bilo kakvo reagovanje od nepoznatih likova sa druge strane magičnog prozora u svijet. Reakcije koje bi prije ili kasnije stizale, nisu bili samo u vidu pohvale ili kritike, već, ne rijetko u formi stiha, pjesme ili kratkog, esejističkog osvrta na darovane misli i njihovu poruku kroz nanizane riječi u kojima su se i drugi autori znali, svako na svoj način, bezbroj puta prepoznati.
Bogatstvo i ljepota individualnih razlika, nadograđivani kroz visegodišnja isčitavanja i upoznavanja, rezultirali su početkom novembra 2007.g. idejom o nastajanju zajedničke zbirke poezije grupe autora iz cijeloga svijeta, koji se svojom individualnošću uklapaju u nesvakidašnji mozaik više generacija jednog te istog podneblja. sličnog određenja prema životu i čovjeku, istovremeno slobodnih iskazati svoje literarno umijeće kroz jezik, formu i stil, samo svom poetskom biću znanih i svojstvenih.
Kada jedna misao dostigne drugu a riječi iz njih izrođene, jedna drugom potaknute, započnu stvarati nove i kada se između slova i redova, dodirom obogaćeni, susretnu životi, eto pjesme, eto ceste, i širinom i dužinom nepregledne, poput svoda nad svim našim snovima i nadanjima.

Iz forumskih diskusija u okviru teme o konceptu zbirke "Pod istim nebom":

"Moj prijedlog je da koncept zbirke bude jednostavno: pjesme snova i nade.
Svi sanjamo neke stvari ljepse i bolje od realnosti i nadamo se boljem, dakle jednom rijecju pozitivizam.
Ako je svijet takav kakav jeste, neka je! A ima dovoljno knjiga i realisticnih i objektivno bolnih. Mislim, da ako nesto novo radimo, da bude bas novo, prepoznatljivo, da u ovom hladnom svijetu bude mali topli plamicak, jedna mala kutija nade i snova koju ce se moci uvijek otvoriti i iz nje udahnuti pozitivnog sentimenta.
.....nada i snovi ne moraju eksplicitno biti navedeni, jos je ljepse kad provijavaju izmedju redova. Ne bi mi se svidjelo kad bi pravili zbirku napucanu nadom i snovima, koja bi licila na kakvo izdanje neke sekte s ucahurenim hvalospjevima ljepoti zivljenja, kad svi znamo da u zivotu ima mnogo nijansi."
(Enoh Alajbeg)

"Što se koncepta tiče, ova ideja mi se jako sviđa, u zadnjih deset godina je u našem podneblju izdato brdo knjiga različitih žanrova sa teškom tematikom (rat, težak život, pečalbarska patetika), i mislim da je zaista vrijeme da se iskorači iz tih okvira i u tom brdu zasija negdje iskra optimizma, nade, snova, a poezija je idealan medij za jednu takvu iskru i bilo bi mi drago ako bi se odlučili za ovaj koncept."
(Samira Begman-Karabeg)
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Predgovor za zbirku Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Predgovor za zbirku   Predgovor za zbirku Icon_minitimeSun Jan 06, 2008 1:42 pm

Procitao, razmislit cu pa se oglasim! Smile
Na vrh Go down
Iskra
------
------



Female Broj komentara : 231
Registration date : 2007-11-04

Predgovor za zbirku Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Predgovor za zbirku   Predgovor za zbirku Icon_minitimeSun Jan 06, 2008 4:55 pm

I ja procitala, malo sam konfuzna momentalno ali...ne djeluje lose
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Predgovor za zbirku Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Predgovor za zbirku   Predgovor za zbirku Icon_minitimeSun Jan 06, 2008 7:44 pm

Meni se ne svidja da se ubacuju citati iz forumskih diskusija. Takodjer i navodjenje www stranica na kojima smo se sretali, ne izgleda mi prikladno, koga to treba zanimati... mi smo se okupili i to je to!
Na vrh Go down
River
------
------



Broj komentara : 246
Registration date : 2007-11-05

Predgovor za zbirku Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Predgovor za zbirku   Predgovor za zbirku Icon_minitimeSun Jan 06, 2008 7:55 pm

Mislim da treba navesti forume na kojima smo se okupljali obavezno.

Tekst mi se sviđa. Dapače, posljednja Brezina rečenica mi se jako sviđa. Samo još treba ispraviti tekst gramatički i pravopisno - npr. napisano je ne rijetko, a treba nerijetko. Radije bih stavio itd. umjesto etc. Isto tako umjesto ni sa čime, ja bih napisao ničim (omeđeni).

Mislim da je lijepo da se objavi i dio iz forumske diskusije jer su uključeni tekstovi dobri i govore o konceptu.

Sve u svemu, odlično Brezo i hvala Ti na svemu.
Na vrh Go down
Samira
-----
-----



Broj komentara : 168
Registration date : 2007-11-06

Predgovor za zbirku Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Predgovor za zbirku   Predgovor za zbirku Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 7:37 am

Sveukupno, i Brezin predgovor i pominjanje foruma na kojima smo se upoznali, te diskusije sa foruma govore o procesu rađanja i realizacije ideje o zbirci pjesama pa mislim da su na pravom mjestu, da je osvrt na taj proces potreban jer je i sama zbirka neobična (autori sa različitih podneblja a ipak pod istim nebom). Bilo bi mi drago kad bi naša zbirka inspirativno djelovala na druge autore koji se sreću i upoznavaju na nekim drugim forumima, te ovakav predgovor im je svakako jedna smjernica zacrtana na našem iskustvu.
Na vrh Go down
Iskra
------
------



Female Broj komentara : 231
Registration date : 2007-11-04

Predgovor za zbirku Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Predgovor za zbirku   Predgovor za zbirku Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 8:33 am

Evo nakon jos jednog iscitavanja...mislim da je ovo odlicno
Hvala Breza
Na vrh Go down
jane doe
------
------



Broj komentara : 200
Registration date : 2007-11-13

Predgovor za zbirku Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Predgovor za zbirku   Predgovor za zbirku Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 11:41 am

Ja se slazem sa Riverom sto se tice malih ispravki i jos bi dodala da mi se licno ne svida pominjanje Homera i malo mi je nejasan citat (je li to citat?).Posebno recenica:"Ratovi u ljudskoj historiji u glavama pjesnika zato su oduvijek ostavljali kosmare a poezija kao i svaka prava umjetnost sa svojim humanizmom uvijek je bila protiv zla."
Nekako ispremetano("U ljudskoj historiji ratovi su u glavama pjesnika...").Mozda bi prikladniji bio citat i pominjanje nekog modernijeg pjesnika (ili ne mora biti pjesnik);neke sadasnjici bliskije persone.Samo pominjanje ratova (u pocetnom dijelu) je u suprotnosti sa idejom nase zbirke i uopste donjim dijelom teksta.

Onda ostatak teksta ima samo pet recenica.Podugackih.S obzirom da je uvodna rijec, mozda bi bilo bolje da skratis recenice,da ih malo pojednostavis jer iscitavajuci citaoc se malo izgubi dok dode do kraja istih.Izgubi se prvobitna misao.
Citiranje iz nasih diskusija mi se svida jer dolazi direktno od ucesnika zbirke i time se jasno pokazuje da je ideja potekla upravo od njih (nas Smile ).

Malo sam i ja "nabacala" ove komentare ali to mi se tako nametnulo.

Toliko, uz duzno postovanje za tvoj trud Brezo!
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Predgovor za zbirku Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Predgovor za zbirku   Predgovor za zbirku Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 12:28 pm

Hvala vam svima na dosadasnjim komentarima. Svakako cu tekst doraditi i unijeti predlozene izmjene, zadrzavajuci formu i dijelove sa web adresama kao i sa citatima, jer, bez njih bi, uvjerena sam, sam tekst izgubio svoju svrsishodnost.

PS: za sve one koji nisu primjetili, u toku je jedna anketa koja ce biti otvorena samo do sutra. Oglasite se, molim vas, da ne gubimo na vremenu bespotrebno.

Blagodarim.
Na vrh Go down
wolfofgreenforest
------
------
wolfofgreenforest


Broj komentara : 247
Registration date : 2007-11-22

Predgovor za zbirku Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Predgovor za zbirku   Predgovor za zbirku Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 8:26 pm

Moje mišljenje ne protivrječi komentarima jane doe.
Na vrh Go down
Gost
Gost




Predgovor za zbirku Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Predgovor za zbirku   Predgovor za zbirku Icon_minitimeMon Jan 07, 2008 10:44 pm

Dobra je namjera reci nesta i o knjizi, njenom nastanku i njenoj poruci kao zajednickom poslu.
Uz ono sta je River pomenuo, predlazem da se izmijene drugim rijecima izrazi:1. u prostoru medjupjesnickih ( ???)
2. stvaranje pjesničkog mozaika grupe od deset autora ( pjesnicki mozaik se ovdje stvara od grupe autora, stoji zarez iza kao logicka pauza koja zavrsava znacinski dio)
3. Iza "U tim - ne treba zarez (i mnogi zarezi jos ne trebaju, jer postoji opasnost da nevican citalac, zbog duzine recenice, ne prepozna sta je bilo namjera reci).
4.Reakcije koje bi prije ili kasnije stizale, nisu bili samo u vidu pohvale ili kritike, već, ne rijetko u formi stiha, pjesme ili kratkog, esejističkog osvrta na darovane misli i njihovu poruku kroz nanizane riječi u kojima su se i drugi autori znali, svako na svoj način, bezbroj puta prepoznati.( Tri ili cetiri recenice).
5. Bogatstvo i ljepota individualnih razlika, nadograđivani kroz visegodišnja isčitavanja i upoznavanja, rezultirali su početkom novembra 2007.g. idejom o nastajanju zajedničke zbirke poezije grupe autora iz cijeloga svijeta, koji se svojom individualnošću uklapaju u nesvakidašnji mozaik više generacija jednog te istog podneblja. sličnog određenja prema životu i čovjeku, istovremeno slobodnih iskazati svoje literarno umijeće kroz jezik, formu i stil, samo svom poetskom biću znanih i svojstvenih.( Vise recenica)
Ovo ja iskreno, uvazavajuci svaku primjedbu na moj osvrt.
Na vrh Go down
wolfofgreenforest
------
------
wolfofgreenforest


Broj komentara : 247
Registration date : 2007-11-22

Predgovor za zbirku Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Predgovor za zbirku   Predgovor za zbirku Icon_minitimeTue Jan 08, 2008 9:54 am

Možebit, Homera bi trebalo zamijeniti sa:

/Moj vjerni jeziče, /Tebi sam služio. /Svaku noć stavljao sam pored tebe zdjelice sa bojama /Da bi imao i brezu, i skakavca i zimovku. /Trajalo je to mnogo godina. /Bio si moja otadžbina, jer je ponestalo druge. /Mislio sam da ćeš biti i posrednik /Između mene i dobrih ljudi, /makar ih bilo dvadeset, deset, /ili da se još nisu rodili.
/……………………………………………./
/Moj vjerni jeziče, /A možda ipak treba ja da spašavam tebe? /Zato ću i dalje stavljati pred tebe zdjelicu s bojama /Svijetlim i čistim, ako je to moguće, /Jer u nesreći je potreban neki sklad i ljepota./
(Česlav Miloš: Moj vjerni jeziče)
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Predgovor za zbirku Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Predgovor za zbirku   Predgovor za zbirku Icon_minitimeTue Jan 08, 2008 11:33 am

Meni se Homer bas svidja!
Na vrh Go down
Morski pas
----
----



Broj komentara : 110
Registration date : 2007-11-19

Predgovor za zbirku Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Predgovor za zbirku   Predgovor za zbirku Icon_minitimeTue Jan 08, 2008 12:48 pm

Lovi ribu, Ahmete Sabo.
Na vrh Go down
Iskra
------
------



Female Broj komentara : 231
Registration date : 2007-11-04

Predgovor za zbirku Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Predgovor za zbirku   Predgovor za zbirku Icon_minitimeWed Jan 09, 2008 5:18 pm

Ne obra se bostan dok sljive ne popadaju
Na vrh Go down
Morski pas
----
----



Broj komentara : 110
Registration date : 2007-11-19

Predgovor za zbirku Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Predgovor za zbirku   Predgovor za zbirku Icon_minitimeWed Jan 09, 2008 8:06 pm

Moj prijedlog za predgovor je bolji!
Na vrh Go down
jane doe
------
------



Broj komentara : 200
Registration date : 2007-11-13

Predgovor za zbirku Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Predgovor za zbirku   Predgovor za zbirku Icon_minitimeThu Jan 10, 2008 1:34 am

Morski pas (citat):
Lovi ribu, Ahmete Sabo.

Ja ovo cesto ponovim sama sebi!
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Predgovor za zbirku Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Predgovor za zbirku   Predgovor za zbirku Icon_minitimeThu Jan 10, 2008 6:58 am

Opet zakuhavas, Morski... ha!

Suspect
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Predgovor za zbirku Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Predgovor za zbirku   Predgovor za zbirku Icon_minitimeThu Jan 17, 2008 9:14 pm

Izmjenjena i skracena verzija "uvoda".

Moj vjerni jeziče, Tebi sam služio.
Svaku noć stavljao sam pored tebe zdjelice sa bojama
da bi imao i brezu, i skakavca i zimovku.
Trajalo je to mnogo godina.
Bio si moja otadžbina, jer je ponestalo druge.
Mislio sam da ćeš biti i posrednik zmeđu mene i dobrih ljudi,
makar ih bilo dvadeset, deset, ili da se još nisu rodili.

Moj vjerni jeziče, a možda ipak treba ja da spašavam tebe?
Zato ću i dalje stavljati pred tebe zdjelicu s bojama
svijetlim i čistim, ako je to moguće,
Jer u nesreći je potreban neki sklad i ljepota.

~ Česlav Miloš ~


Ideja za stvaranje pjesničkog mozaika, grupe od deset autora, predstavljenih u zajedničkoj zbirci poezije "Pod istim nebom", izrodila se spontano, sazrijevajući kroz godine druženja u prostorima virtualnih sastajališta poput www.cyberbulevar.com , www.cyber-mahala.com , www.neimari.com ... itd.
Bogatstvo i ljepota individualnih razlika, nadograđivani kroz visegodišnja isčitavanja i upoznavanja, rezultirali su početkom novembra 2007. idejom o nastajanju zajedničke zbirke poezije grupe autora iz cijeloga svijeta. Svojom individualnošću, oni se uklapaju u nesvakidašnji mozaik više generacija jednog te istog podneblja. Autori su slicnog određenja prema životu i čovjeku, istovremeno slobodni iskazati svoje literarno umijeće kroz jezik, formu i stil, samo svom poetskom biću znanih i svojstvenih.
Kada jedna misao dostigne drugu a riječi iz njih izrođene, jedna drugom potaknute, započnu stvarati nove i kada se između slova i redova, dodirom obogaćeni, susretnu životi... eto pjesme, eto ceste, i širinom i dužinom nepregledne, poput svoda nad svim našim snovima i nadanjima.

Iz forumskih diskusija na temu koncepta zbirke "Pod istim nebom":
"Moj prijedlog je da koncept zbirke bude jednostavno: pjesme snova i nade.
Svi sanjamo neke stvari ljepse i bolje od realnosti i nadamo se boljem, dakle jednom rijecju pozitivizam.
Ako je svijet takav kakav jeste, neka je! A ima dovoljno knjiga i realisticnih i objektivno bolnih. Mislim, da ako nesto novo radimo, da bude bas novo, prepoznatljivo, da u ovom hladnom svijetu bude mali topli plamicak, jedna mala kutija nade i snova koju ce se moci uvijek otvoriti i iz nje udahnuti pozitivnog sentimenta.
.....nada i snovi ne moraju eksplicitno biti navedeni, jos je ljepse kad provijavaju izmedju redova. Ne bi mi se svidjelo kad bi pravili zbirku napucanu nadom i snovima, koja bi licila na kakvo izdanje neke sekte s ucahurenim hvalospjevima ljepoti zivljenja, kad svi znamo da u zivotu ima mnogo nijansi."
(Enoh Alajbeg)

"Što se koncepta tiče, ova ideja mi se jako sviđa, u zadnjih deset godina je u našem podneblju izdato brdo knjiga različitih žanrova sa teškom tematikom (rat, težak život, pečalbarska patetika), i mislim da je zaista vrijeme da se iskorači iz tih okvira i u tom brdu zasija negdje iskra optimizma, nade, snova, a poezija je idealan medij za jednu takvu iskru i bilo bi mi drago ako bi se odlučili za ovaj koncept."
(Samira Begman-Karabeg)
Na vrh Go down
Sponsored content





Predgovor za zbirku Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Predgovor za zbirku   Predgovor za zbirku Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Predgovor za zbirku
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Likovno/graficko rjesenje za zbirku

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Neimari :: "Pod istim nebom" - zbirka poezije :: Arhiva-
Idi na: