Neimari
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neimari

Rijec je odgovor na sva pitanja!
 
HomeLatest imagesLoginRegistracija

 

 Biografija

Go down 
+4
Al Andaluz
Breza
Iskra
jane doe
8 posters
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
jane doe
------
------



Broj komentara : 200
Registration date : 2007-11-13

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Biografija   Biografija Icon_minitimeMon Dec 03, 2007 3:26 am

Posto je vec predlozeno da svaki novi pocetak u zbirci, znaci poezija drugog autora bude zapoceta biografijom istog,voljela bi da cujem ima li nekih prijedloga o tome.Je li postoji vec neki sablon po kome cemo se svi povoditi ili svako proizvoljno treba napisati nesto o sebi.Mislim da bi se mogli i o tome dogovoriti jer ako ja npr.napisem samo sture podatke(dvije-tri recenice) ime i prezime,mjesto rodenja i sadasnje mjesto boravka,eventualni objavljeni radovi a neko drugi mozda biografiju zamisli drugacije pa napise sve u nekom literarnom stilu(rodena u drzavi bez imena,u godinama ljubavi sad zivi u gradu uspomena itd. u tom zanru)onda cemo poremetiti neku koliko-toliko zamisljenu ravnotezu cjelokupnog djela.
Ili mozda postoji neko ko nece da objelodani svoje ime nego hoce da koristi pseudonim!Je li postoji ta mogucnost uopste?

Ja licno mislim da bi bilo lijepo dati osnovne podatke o sebi i prigodnu fotografiju.Kad kazem osnovne onda mislim upravo na ime i prezime,mjesto i godina rodenja(ako neko ne zeli reci svoje godine mislim da bi to bilo u redu) i obavezno mjesto trenutnog boravka jer ideja i jeste bila sakupiti ljude iz razlicitih krajeva svijeta a cini mi se ima nas od svuda.Eventualno dodati neku recenicu po sopstvenom izboru,nesto sto moze imati prizvuk individualnosti npr.posveta nekome ili motivi za pisanje ili uopste nesto sto nije samo informativnog karaktera.

Nadam se da cete se oglasiti jer smatram da je i ovo vazno isto kao sto su korice i tiraz za sve nas tako je i biografija vazna za svakoga posebno.
Na vrh Go down
jane doe
------
------



Broj komentara : 200
Registration date : 2007-11-13

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeMon Dec 03, 2007 3:34 am

Zaboravih jos nesto.Bilo bi lijepo da stranica sa biografijom ima neku boju ili neki motiv,za svakoga drugaciji.Znaci kad budemo pregovarali za naslovnu stranu mozda bi mogli saznati i ove informacije.Recimo ja bi voljela pozadinu stranica kojima cu ja zuzeti prostor mojim pjesmama imati u nekoj drugoj boji a da nije bijela. Like a Star @ heaven
Na vrh Go down
Iskra
------
------



Female Broj komentara : 231
Registration date : 2007-11-04

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeMon Dec 03, 2007 9:20 am

E neka si bas postavila ovu temu. I sama sam razmisljala o tom dijelu u kojem bi svi trebali napisati nesto o sebi.
Koliko sam obavjestena, treba napisati proizvoljno ko sta zeli. Primjer koji si navela u zagradi lici na moju biografiju Laughing
Nisam pristalica nekih dugih hvalospijeva o samoj sebi tako da sam ja za "literarnu " varijantu u kojoj se ne bi isticali nikakvi licni podaci.
U svakom slucaju nije mi problem navesti ime prezime godine rodjenja i gdje sam momentalno ako tako vecina odluci.
Sto se tice boje papira za svakog autora ...ne znam kako bi bas to izgledalo u cjelokupnom aranzmanu. Neka grafika na pocetku svakog dijela bi po mom misljenju bila prikladna.
Pitanje je sad koliko sve te "sitnice" uticu na cijenu, vrijeme izdavanja, tehnicku mogucnost obrade zbirke ..

ps
Ne bi bilo lose ni da pojedinacno iznesemo ideje o naslovnici kako bi trebala izgledati.
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeMon Dec 03, 2007 12:50 pm

Ama... o kakvoj sad biografiji govorimo?! Shocked

Na temi "rokovi" sam vec nesto o tome napisala, u kontekstu forme za priredjivanje autorskih radova, ocekujuci Vase sugestije i komentare!

Citat :
Sazete informacije o datumu rodjenja (obavezno), mjestu rodjena ( obavezno), zanimanju (proizvoljno po zelji autora) i trenutnom prebivalistu (obavezno navesti drzavu, dok se navodjene grada ostavlja na volju autora).

Nazalost, na pomenutoj temi je citirani prijedlog ostao bez dodatnih sugestija ili primjedbi, pa bih Vas zamolila, da se po tom pitanju oglasite ovdje. Nadam se da nam nece trebati jos koja anketa ne bi li se usaglasili oko stilske forme za dio sa informacijama o autorima!
Na vrh Go down
Gost
Gost




Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeTue Dec 04, 2007 3:13 am

Zadrzavam pravo, da zadrzim cjelokupni svoj stav: mene zanima poruka kojom se citalastvu obracam(o). Jesu li u njoj opstepoznati zivotni sadrzaji receni na nacin da izazovu razmisljanje ili su receni trivijalno i na svima poznati nacin.
Zelim samo da tekst mojih pjesama bude dobro citljiv.
O svemu ostalom odluke prepustam vama.
Napisat cu uobicajene podatke za svoju identifikaciju i mozda poneki podatak jos, kojem je svrha dovesti mene i moje stihove u korelaciju sa mojim zivotom i pogledom na svijet, te s namjerom izdavanja ove zbirke.
Na vrh Go down
jane doe
------
------



Broj komentara : 200
Registration date : 2007-11-13

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeTue Dec 04, 2007 11:49 am

Izvini Brezo.Promaklo mi je.Halali! santa
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeTue Dec 04, 2007 1:25 pm

Halalila. Smile
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeTue Dec 04, 2007 7:37 pm

Meni se vise svidjaju biografije ( ako se to moze tako nazvati, jer se radi o nekoliko osnovnih pojmova o autoru) koje su kratke, jasne i formalne. Nekakvo napucavanje tih podataka mi ispada pateticno.
Na vrh Go down
River
------
------



Broj komentara : 246
Registration date : 2007-11-05

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeTue Dec 04, 2007 9:57 pm

Slažem se s Andaluzom, ali isto tako mrva krativnosti i slobode mora biti dopuštena Smile
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeMon Dec 10, 2007 9:09 pm

Mislim da bi polahko trebali na ovom mjestu stavljati svoje skracene biografije koje ce se naci u zbirci.
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeMon Dec 10, 2007 9:31 pm

Biografija uklonjena na zahtjev E. A.
Na vrh Go down
Iskra
------
------



Female Broj komentara : 231
Registration date : 2007-11-04

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeMon Dec 10, 2007 9:45 pm

Obzirom da je ovo "zajednicki" projekat mislim da bi mozda bilo najbolje imati i jednu neuobicajenu zajednicku biografiju tipa: ime prezime, mjesto rodjenja ( a i ne mora) trenutno u toj i toj drzavi.
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeMon Dec 10, 2007 11:55 pm

Koliko mogu zakljuciti iz dosadasnjih komentara i sugestija, vecina autora zastupa nesto skromniju i sazetiju formu biografskih podataka, fokusirajuci se uglavnom na najosnovnije informacije.
Istog sam misljenja, tim prije, sto se radi o zbirci mahom jos neafirmisanih pjesnika, voljnih da sebe javnosti predstave ponajprije kroz svoje stihove i sa akcentom na svoje poetsko bice.
Otprilike nesto u formi slicnoj onome sto je u svom komentaru Mrganjac naveo.

Citat :
Napisat cu uobicajene podatke za svoju identifikaciju i mozda poneki podatak jos, kojem je svrha dovesti mene i moje stihove u korelaciju sa mojim zivotom i pogledom na svijet, te s namjerom izdavanja ove zbirke.

Predlozila bih da izbjegavamo odlazenje u krajnosti, bilo preopsirnoscu ili siromastvom informacija. Ono sto nam treba je umjerenost.
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeFri Dec 14, 2007 11:31 am

Danas posljednji dan za slanje sadrzaja s biografijom i niko da postavi na uvid svoju biografiju. Zalosno!!!
Na vrh Go down
jane doe
------
------



Broj komentara : 200
Registration date : 2007-11-13

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeFri Dec 14, 2007 12:27 pm

Adina Custovic Selimovic je rodena 19 aprila 1968 godine u Dubrovniku.Odrasla u Trebinju.Trenutno zivi sa familijom u USA,drzava New York.Oduvjek se bavila pisanjem i objavljivala svoje radove uglavnom za lokalne casopise.


: komentar modifikovan dana: Mon Dec 17, 2007 2:42 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
jane doe
------
------



Broj komentara : 200
Registration date : 2007-11-13

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeFri Dec 14, 2007 12:48 pm

Iskra (citat):
Obzirom da je ovo "zajednicki" projekat mislim da bi mozda bilo najbolje imati i jednu neuobicajenu zajednicku biografiju tipa: ime prezime, mjesto rodjenja ( a i ne mora) trenutno u toj i toj drzavi.

Slazem se da bi se svi trebali povoditi za ovim prijedlogom.Sigurna sam da medu nama ima ljudi/zena sa impresivnijim rezimeom ali postaviti biografiju koja ce opisati sva mjesta publikovanja od mladih dana do danas,po meni je nepotrebno.Radi se o zbirci deset autora sa po desetak pjesama.Nekako ne prilici da zbog deset pjesama napisemo biografiju koja je impresivnija nego sami rad pojedinca.Drugi razlog je sto ne bi bilo fer prema onima koji nemaju impozantno zalede i koji se pisanjem bave samo iz ljubavi. Smile Kao moja malenkost uostalom.nemojte me pogresno shvatiti ja nikoga od vas ne znam ali kroz vase pisanje na Forumu i kroz vase radove mislim da sigurno ljudi kao Breza,Samira,Mrganjac...imaju pozamasno sta reci o sebi ali ako napisu impozantne biografije,u zbirci gdje smo svi zastupljeni sa po desetak pjesama,mislim da ce to napraviti veliki nesrazmjer.
Drugo bi bilo da jedan autor izdaje samostalnu zbirku pjesama.Tada bi i prilicilo napisati vise o sebi i o svom radu.Mislim da u ovom slucaju bolje pristaju kraci podaci,fotografija i naravno sami radovi pojedinca koji ce svojom kvalitetom skrenuti paznju citaoca.
Dalje mislim da bi kratka biografija trebala biti imperativ a ne stvar izbora da bi izbjegli dalje nesporazume i nastavili rad glatko jer cini mi se da se priblizavamo zavrsetku.I naravno santa !
Na vrh Go down
Samira
-----
-----



Broj komentara : 168
Registration date : 2007-11-06

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeFri Dec 14, 2007 1:48 pm

Već sam prije nekoliko dana Brezi proslijedila svoju biografiju sa detaljnom bibliografijom. Ali, pročitavši ovaj post od Jane Doe, izmijenila sam te podatke o bibliografiji i o svom dosadašnjem djelovanju stavila uopćeno, u dvije rečenice. Razumijem njen stav i smatram da je po tom pitanju u pravu. Evo moja nova, izmijenjena biografija.




Samira Begman Karabeg je rođena 1954 u selu Husimovci kraj Sanskog Mosta, a od 1977 živi u Švicarskoj. Od rane mladosti okušava se u izražajnim formama lirike i piše pjesme i prozu kako na bosanskom tako i na njemačkom jeziku. Do sada su njeni radovi objavljivani u više antologija i izišlo nekoliko samostalnih zbirki poezije i lirske proze na oba jezika.


: komentar modifikovan dana: Mon Dec 17, 2007 9:37 am; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
jane doe
------
------



Broj komentara : 200
Registration date : 2007-11-13

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeFri Dec 14, 2007 2:12 pm

Veoma lijepo.Drago mi je da smo se i upoznali Samira. Smile
Na vrh Go down
jane doe
------
------



Broj komentara : 200
Registration date : 2007-11-13

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeFri Dec 14, 2007 2:32 pm

Al Andaluz (citat):
Evo moje:

Enoh Alajbeg je rodjen negdje sedamdesetih u Bosanskom Podinarju. Na svojoj blagozelenoj visoravni kao dijete cuvajuci goveda pocinje pisati i to mu ostaje sporedna zanimacija sve do danas. Zivi i radi u Njemackoj.

Sedamdesetih,u jesen mozda?! Very Happy Drago mi je em milo da se upoznamo!
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeFri Dec 14, 2007 2:41 pm

Evo moje prepravljene biografije:

Biografija uklonjena na zahtjev E. A.
Na vrh Go down
Iskra
------
------



Female Broj komentara : 231
Registration date : 2007-11-04

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeFri Dec 14, 2007 4:22 pm

Care care govedare Very Happy

( zao mi je nisam mogla odoliti)
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeFri Dec 14, 2007 11:00 pm

Evo i moj "biografski" prilog:

Nada Spahić je rođena 26. septembra 1955. u Loznici, EX-YU.
Iskazujući oduvijek naklonost ka literaturi i književnosti, nakon više, bezglasnih godina, progovara riječju doba zrelog, ulazeći tako iznova u svijet poezije i proze. Živi u gradu Erie, Pennsylvania, USA.


: komentar modifikovan dana: Mon Dec 17, 2007 1:33 pm; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeFri Dec 14, 2007 11:06 pm

@Samira
Da li tvoju ispravku biografskog dodatka mogu unijeti u vec postojeci document sa tvojim pjesmama?
Na vrh Go down
Gost
Gost




Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeSat Dec 15, 2007 2:29 am

...beZglasnih godina...? Very Happy
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitimeSat Dec 15, 2007 2:39 am

Lapsus! What a Face
Hvala na ukazanom propustu. Surprised
Na vrh Go down
Sponsored content





Biografija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Biografija   Biografija Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Biografija
Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Neimari :: "Pod istim nebom" - zbirka poezije :: Arhiva-
Idi na: