Neimari
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neimari

Rijec je odgovor na sva pitanja!
 
HomeLatest imagesLoginRegistracija

 

 Aktuelnosti!

Go down 
5 posters
AutorPoruka
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Aktuelnosti! Empty
KomentarNaslov komentara: Aktuelnosti!   Aktuelnosti! Icon_minitimeMon Feb 18, 2008 5:45 pm

S obzirom na izjavu od strane Mrganjaca na temi Konacne odluke, uz zahtjev o zabrani stampanja njegovih stihova u zbirci "Pod istim nebom", ovim putem vas obavjestavam o tome, uz molbu Mrganjcu da svoj stav i konacnu odluku o istupanju iz projekta, svim autorima ovdje i zvanicno potvrdi.
Na vrh Go down
Gost
Gost




Aktuelnosti! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aktuelnosti!   Aktuelnosti! Icon_minitimeMon Feb 18, 2008 10:30 pm

Ovako.
Stihove koji bi bili stampani imam vec stampane. U svojoj knjizi. Meni nije trebala zadovoljstina imati svoju knjigu.
Htio sam pomoci da oni koji to nisu dozivjeli, dozive. Znam ja kako je lijepo. Kako narastes. Ucinis se sam sebi veci i vazniji. Jeste. Svako ima malo narcizma, svako ima egoizma, svako ima svasta lijepo u sebi. Ali i smeca, prljavstine, podmuklosti, fasizma, jednom rijecju, kad se sebi otvoris onda vidis koliko , uz sve ljepote, ima i smrada u tebi. E, treba stisnuti pa to uraditi.
Dakle, poriv je bio napraviti knjigu, pocetnicu za skoro sve, imati o tome prva iskustva, pokusati slijedecu sam.
Posteno, mislim da neki od vas grabe sansu da je u zivotu imaju, pa kud puklo da puklo.
Zbog toga i "preko leseva".
Meni je ta knjizica postala teret. Emotivni, medjuljudski, na kraju i financijski.
Nisam ja za vas. Ja sam previse odur-insan za vasu grupu.
Vas ima otvorenih, sasvim svojstveno normalnih, ali i podmuklih, narcisa vecih od mene, mesetara, ja pa ja.
Ne harlaisem kako vam ovo pada ili se vrijedjate. Ako ce vam pomoci sujeti, ja priznajem da sam unekoliko sve to. Ja sebe pogledao unutra. Vi ne smijete.
Ne bih o vasim stihovima. Boljelo bi. Ima divnih, ima onih koji i nisu stihovi, i zali boze rijeci u njima. Ali, tako je bilo i kod Jesenjina, vala i kod mene . Jedino bih nekima porucio da odustanu od egzibicionizma. Nije poezija cirkus.
Unaprijed se radujem, u vase ime, momentu prvog dodira, prvog listanja. Ja pamtim svaki trenutak toga cina, koji mi se desio 3.jula 1971.
Da vam kazem. Kad knjiga ugleda svjetlo dana, bit ce roba za ocjenu. Naravno da cu sebi uzeti pravo da komentarisem, da pokusam ja uciniti neku svoju recenziju. Zamolit cu i neke od svojih kolega, vrsnih poznavatelja poezije, da mi se pridruze. Hoce li vam se komentari dopasti ili ne, vidjet cemo. Knjizi treba poputnina. Nekad dobra, bogami ponekad i manje dobra. Na to morate racunati. Zelim vam i na dalje uspjesan rad.
Svako vam dobro.
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Aktuelnosti! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aktuelnosti!   Aktuelnosti! Icon_minitimeMon Feb 18, 2008 11:39 pm

Mrganjac (citat):
Ovako.
Stihove koji bi bili stampani imam vec stampane. U svojoj knjizi. Meni nije trebala zadovoljstina imati svoju knjigu.
Htio sam pomoci da oni koji to nisu dozivjeli, dozive. Znam ja kako je lijepo. Kako narastes. Ucinis se sam sebi veci i vazniji. Jeste. Svako ima malo narcizma, svako ima egoizma, svako ima svasta lijepo u sebi. Ali i smeca, prljavstine, podmuklosti, fasizma, jednom rijecju, kad se sebi otvoris onda vidis koliko , uz sve ljepote, ima i smrada u tebi. E, treba stisnuti pa to uraditi.
Dakle, poriv je bio napraviti knjigu, pocetnicu za skoro sve, imati o tome prva iskustva, pokusati slijedecu sam.
Posteno, mislim da neki od vas grabe sansu da je u zivotu imaju, pa kud puklo da puklo.
Zbog toga i "preko leseva".
Meni je ta knjizica postala teret. Emotivni, medjuljudski, na kraju i financijski.
Nisam ja za vas. Ja sam previse odur-insan za vasu grupu.
Vas ima otvorenih, sasvim svojstveno normalnih, ali i podmuklih, narcisa vecih od mene, mesetara, ja pa ja.
Ne harlaisem kako vam ovo pada ili se vrijedjate. Ako ce vam pomoci sujeti, ja priznajem da sam unekoliko sve to. Ja sebe pogledao unutra. Vi ne smijete.
Ne bih o vasim stihovima. Boljelo bi. Ima divnih, ima onih koji i nisu stihovi, i zali boze rijeci u njima. Ali, tako je bilo i kod Jesenjina, vala i kod mene . Jedino bih nekima porucio da odustanu od egzibicionizma. Nije poezija cirkus.
Unaprijed se radujem, u vase ime, momentu prvog dodira, prvog listanja. Ja pamtim svaki trenutak toga cina, koji mi se desio 3.jula 1971.
Da vam kazem. Kad knjiga ugleda svjetlo dana, bit ce roba za ocjenu. Naravno da cu sebi uzeti pravo da komentarisem, da pokusam ja uciniti neku svoju recenziju. Zamolit cu i neke od svojih kolega, vrsnih poznavatelja poezije, da mi se pridruze. Hoce li vam se komentari dopasti ili ne, vidjet cemo. Knjizi treba poputnina. Nekad dobra, bogami ponekad i manje dobra. Na to morate racunati. Zelim vam i na dalje uspjesan rad.
Svako vam dobro.

Od tebe se ocekivao sasvim kratak odgovor, Mrganjac, al' nejse... i ovo je dovoljno za konstataciju da si definitivno odlucio odustati od daljnjeg sudjelovanja u realizaciji zbirke. Shodno tome, bit ce preduzeti svi potrebni koraci u korekciji rukopisa i vec postojece recenzije.

Inace, uzdrzacu se od analize tvog gornjeg izlaganja, dodajuci samo ovo, za sada.
Moglo je ovo biti i dostojanstvenije za tebe a bo'me i korektnije prema onima kojima si, navodno, htio nesto pomoci. Pri tome si, a sta drugo, smetnuo sa uma i to, da pojedinima ovdje, ovo i nije tek prvi pokusaj "iskoraka u svijet", k'o sto tebi tek nedavno bijase. Pa opet... em skromni, em se ne narugase, jos manje koga zlom rijecju povrijedise... Vec 'nako, ljudski... uprli, neimarski.

Elem... nisi ti ovo razumio, Mrganjac, i za ovoga, ako cemo pravo, nisi ni bio. Rekoh ti to jos u pocetku, nakon tvojih prvih uslovljavanja.
Jer, za ovako nesto valja u sake pljunuti, zuljeve nabiti, u znoj se saliti k'o pravi graditelj. Izdici se valja iznad sujete i nadzakluka svoga, van horizonata svog omedjenog "mikrokosmosa" krociti... iz bezdana u sebi, ka vrhu zagrabiti, valja.
Jer, cemu prepoznavanje mraka u sebi, ako ga nisi u stanju bar mrvom svjetla ispuniti. Zalud ti rijeci, Mrganjac. Jazuk. Odavno im odjeka ponestalo.
"Neimar" na rijeci, lako je biti. Al' papir trpi sve, pa i rijeci krhke.

@edit
Zaboravih dodati, al' kasno nije reci jos i ovo.
Ova ce zbirka ce ugledati svjetlo dana, to vam garantujem.
Da li ce nas biti 10 ili 9... ili pak manje... nebitno je.
U njoj ce opstati svi oni, sto graditi mogu i umiju.
Jer, razgradjivati je lako.
U to smo se svi, pod istim nebom, i te kako uvjerili.
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Aktuelnosti! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aktuelnosti!   Aktuelnosti! Icon_minitimeTue Feb 19, 2008 12:56 am

Nakon zadnje izjave Mrganjca, i pokusaja da neargumentovanim izjavama, nastavi sa vrijedjanjem, konstatujem njegovo neopozivo istupanje iz projekta. Takodjer, Mrganjcu je ukinuta i mogucnost daljnjeg prisustva nasim diskusijama.
Ujedno, obavjestavam vas, da ce u buduce prisustnost forumu biti dostupna iskljucivo autorima kao direktnim sudionicima u projektu.
Na vrh Go down
Iskra
------
------



Female Broj komentara : 231
Registration date : 2007-11-04

Aktuelnosti! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aktuelnosti!   Aktuelnosti! Icon_minitimeTue Feb 19, 2008 5:21 am

Zao mi je sto je Mrganjac odustao i na ovakav nacin okoncao svoje ucesce u zbirci. Ako je bilo do novca , pa ponudili smo se svi da pomognemo...ali ima ovde svega.
Idemo dalje Smile
Na vrh Go down
wolfofgreenforest
------
------
wolfofgreenforest


Broj komentara : 247
Registration date : 2007-11-22

Aktuelnosti! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aktuelnosti!   Aktuelnosti! Icon_minitimeTue Feb 19, 2008 2:22 pm

Iskra,

ni ja nemam ništa drugo reći.
Na vrh Go down
River
------
------



Broj komentara : 246
Registration date : 2007-11-05

Aktuelnosti! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aktuelnosti!   Aktuelnosti! Icon_minitimeTue Feb 19, 2008 7:28 pm

Meni je isto žao.

Ipak, 9 je lijep broj, možda i ljepši od 10

Nadam se da, iako sam svjestan sebe, ne zvučim drugima onako kako je Mrganjac zvučao meni.

Isto tako se nadam da sada nećemo nastaviti brojati stranice.
Na vrh Go down
jane doe
------
------



Broj komentara : 200
Registration date : 2007-11-13

Aktuelnosti! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aktuelnosti!   Aktuelnosti! Icon_minitimeSat Feb 23, 2008 5:25 am

I meni je zao ali svako ima pravo izbora.Nije mu se ni ostajalo.
Na vrh Go down
Sponsored content





Aktuelnosti! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Aktuelnosti!   Aktuelnosti! Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Aktuelnosti!
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Neimari :: "Pod istim nebom" - zbirka poezije :: Arhiva-
Idi na: