Neimari
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neimari

Rijec je odgovor na sva pitanja!
 
HomeLatest imagesLoginRegistracija

 

 Distribucija

Go down 
4 posters

Jeste li za to da svako za sebe distribuira svoj dio tiraza?
Da
Distribucija Vote_lcap100%Distribucija Vote_rcap
 100% [ 2 ]
Ne
Distribucija Vote_lcap0%Distribucija Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Ukupno glasova : 2
 
Poll closed

AutorPoruka
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Distribucija Empty
KomentarNaslov komentara: Distribucija   Distribucija Icon_minitimeWed Feb 13, 2008 12:20 pm

Posto smo u privatnim razgovorima, kao i u razmjeni misljenja na forumu postigli nacelni dogovor da necemo ici na zajednicku distribuciju, vec da ce se svako pobrinuti za svoj dio tiraza, bilo bi dobro da to i formalno ozvanicimo. Ukoliko vecina pristaje na taj dogovor, onda je i ovo pitanje rijeseno i ne treba se vise povlaciti.

To konkretno onda znaci da je svako pojedinacno zaduzen za distribuciju, na nacin koji njemu/njoj izgleda kao najoptimalniji.

Anketa je otvorena 7 dana
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Distribucija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Distribucija   Distribucija Icon_minitimeWed Feb 13, 2008 3:27 pm

Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Distribucija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Distribucija   Distribucija Icon_minitimeThu Feb 14, 2008 12:10 pm

Elem da pojasnim zbog cega je ovo jako bitno pitanje. Ovo je knjiga od 10 autora koji se jos uz to pojavljuju kao izdavaci.

Kako nemamo zajednicku distribuciju, pametno je se odmah na pocetku i formalno dogovoriti oko toga, jer pravno gledano iako mi fizicki razdjelimo tiraz izmedju sebe, mi i dalje ostajemo i izdavaci i autori s 10% u svakoj tiskanoj knjizi.

Samo autor ili izdavac imaju pravo odlucivanja o primarnoj distribuciji. To konkretno zaci da svaki autor moze svakom drugom autoru osporiti nacin distribuiranja ukoliko se ne slaze da knjiga ciji je i on "suvlasnik" bude distribuirana na odredjeni nacin.

Polazim od toga, da do toga nece doci. No gdje je 10 glava...

Zato bih zamolio da se SVI izjasne. SVI moraju pristati, tj. ovim nacinom se odreci autorskih i izdavackih prava nad primjercima koje ce biti urucene drugim autorima.

Ukoliko i jedan glas bude protiv, onda nema dogovora i svi drugi autori pravno nisu u mogucnosti distribuirati knjigu bez njegovog pristanka.

Za sve pojedinosti ili pitanja molim da se obratite svome pravnome savjetniku koji ce vam zasigurno pomoci!
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Distribucija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Distribucija   Distribucija Icon_minitimeThu Feb 14, 2008 12:16 pm

Glasao!
Na vrh Go down
wolfofgreenforest
------
------
wolfofgreenforest


Broj komentara : 247
Registration date : 2007-11-22

Distribucija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Distribucija   Distribucija Icon_minitimeThu Feb 14, 2008 12:20 pm

Al Andaluz,

koliko ja kontam - dogovor je svima nama prioritet, ali, molim te, i kod prioriteta postoji red njihovog rješavanja. Daj da knjigu završimo, odnosno da riješimo prioritete u vezi s tim - prevashodnim - ciljem, nakon čega otvaramo prostor za sve druge dogovore.

Ovako smo nepotrebno blokirani i odugovlačimo s realizacijom već dogovorenog. Usto, način na koji smo započeli komunicirati prelazi u maltretiranje koje, na kraju, vodi ka odustajanju od projekta i "gašenju" NEIMARA. Što bi, doista, bila prava šteta.
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Distribucija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Distribucija   Distribucija Icon_minitimeThu Feb 14, 2008 12:31 pm

Pa ja ni ne zurim Zaime, evo citava hefta anketa otvorena, ako treba bice i dvije, tri... Samo nekad se neke stvari rijesavaju unaprijed, kao i kad smo morali pristat na to da s eodricemo autorskih prava nad naslovom zbirke ako nas prijedlog bude izabran. To je bilo neophodno d abi se prislo izboru. Misljenja sam da se i ovo pitanje treba rijesiti prije samog tiskanja zbirke, jer tad cemo se naci pred svrsenim cinjenicama. A ne bih zelio biti taoc nekoga kasnije.
Na vrh Go down
wolfofgreenforest
------
------
wolfofgreenforest


Broj komentara : 247
Registration date : 2007-11-22

Distribucija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Distribucija   Distribucija Icon_minitimeThu Feb 14, 2008 2:42 pm

All Andaluz,

reci, molim te, nije li meni u vezi cijele ove (tvoje) frke ponešto prmaklo, te nisam u stanju razionalno složiti kockice? Jer, koliko god nastojim ne podcijeniti rezone - tvoji nastupi mi sve više "mirišu": ili na demagogiju, ili na meni nepoznat razlog za takve nastupe.
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Distribucija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Distribucija   Distribucija Icon_minitimeThu Feb 14, 2008 2:45 pm

Pitanje autorskih prava ce se regulisati, svakako, ali na dostojanstven i pravno valjan nacin.
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Distribucija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Distribucija   Distribucija Icon_minitimeThu Feb 14, 2008 3:00 pm

wolfofgreenforest (citat):
All Andaluz,

reci, molim te, nije li meni u vezi cijele ove (tvoje) frke ponešto prmaklo, te nisam u stanju razionalno složiti kockice? Jer, koliko god nastojim ne podcijeniti rezone - tvoji nastupi mi sve više "mirišu": ili na demagogiju, ili na meni nepoznat razlog za takve nastupe.

Rezon je jednostavan! Postignut je sporazum s distributerom za one autore koji su se odlucili na takav nacin distribucije. Valja potpisati sporazum, no bez jasnog dogovora o tome da je svako fizicki i pravni vlasnik svog dijela tiraza, nije moguce uci u ovakav ozbiljan sporazum. Ne zelim se brukat pred izdavacem, da mu danas-sutra ko bude osporavao pravo na distribuciju. Opet kazem, da je ta mogucnost sporenja samo hipoteticna, ali je opravdano osigurati se od eventualnih neprijatnosti.

Molio bih da mi se ne imputira nista podkozno niti izmedju redova! Ako ko ima sta javno i otvoreno reci, neka kaze u oci! Ja nemam sta sakriti!
Na vrh Go down
wolfofgreenforest
------
------
wolfofgreenforest


Broj komentara : 247
Registration date : 2007-11-22

Distribucija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Distribucija   Distribucija Icon_minitimeThu Feb 14, 2008 3:53 pm

Al Andaluz,

možebit nisam potpuno u toku sa ranijim dogovorima, ali sam svakako zato da se slijedeće stvari jasno definiraju:

(1) Ukoliko smo se već odrekli autorskih prava - da li smo to učinili svi?
(2) U čiju korist smo se odrekli, ondosno da li smo ta prava na nekog prenijeli?
(3) Je li taj neko nas desetero - kao nedjeljiva grupa - IZDAVAČ?
(4) Jesmo li, ili ćemo nekoga ovlastiti, u smislu naknadnih dogovora oko "sudbine" "Pod istim nebom".
(5) Također, trebalo bi nedvojbeno naglasiti da se "odricanje" odnosi samo na zbirku kao cjelinu, a nikako na autorski dio unutar te cjeline?

Uzgred, ne bi bilo naodmet razmisliti - jesmo li u stanju registrirati se, zvanično, kao NEIMARI.
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Distribucija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Distribucija   Distribucija Icon_minitimeThu Feb 14, 2008 6:00 pm

Sve sto si rekao, uglavnom stoji! Moje primjedbe:

1. Upravo svi, jer ako i jedan ne pristane onda su svi njegovi potencijalni taoci.

2. Prenosimo jedni na druge!

3. Ovo ti ne mogu u mometu odgovoriti, kompleksno je pitanje!

4. Opet moraju biti u igri svi igraci, jer je to sluzbeno-pravno: ugovor (proizilazi iz ovlastenja) koji nije moguce postici izglasavanjem!

5. Zar nama ne treba upravo suprotno?
Na vrh Go down
River
------
------



Broj komentara : 246
Registration date : 2007-11-05

Distribucija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Distribucija   Distribucija Icon_minitimeThu Feb 14, 2008 8:52 pm

nije mi jasna ova komunikacija, posebno ovo pod 5.

Mislim da je jasno da autorska prava autora pjesama ostaju autorima. Što se tiče distribucije, ako se dogovorimo da svako preuzima svojih 50 knjiga, jasno je da s njima može raspolagati kako želi.

Dragi moj Eno, a zašto ti ne navedeš koja je to distribucijska kuća i kakvi su uvjeti da to svi vidimo? Kao što rekoh, meni će biti drago odvojiti dio knjiga da se distribuira i proda u humanitarne svrhe.

Hajde da završimo knjigu, a ja vjerujem da će izaći i drugo izdanje knjige. Ova ideja oko formiranja recimo izdavačke kuće NEIMARI mi se sviđa. Smile
Na vrh Go down
Sponsored content





Distribucija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Distribucija   Distribucija Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Distribucija
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Alternativna distribucija

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Neimari :: "Pod istim nebom" - zbirka poezije :: Arhiva-
Idi na: