Neimari
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neimari

Rijec je odgovor na sva pitanja!
 
HomeLatest imagesLoginRegistracija

 

 Zasto?

Go down 
5 posters
AutorPoruka
jane doe
------
------



Broj komentara : 200
Registration date : 2007-11-13

Zasto? Empty
KomentarNaslov komentara: Zasto?   Zasto? Icon_minitimeFri Feb 08, 2008 2:04 am

Pitam se zasto se od samog pocetka nismo dogovorili o izbori jedne ili dvije ili vise osoba za koordinatora ovih poslova oko izbora stamparije,lektora itd.Mozda bi sve islo lakse?Ovako Breza je preuzela na sebe sav dio poslova (sto je za ogromno divljenje jer ja se licno ne bi bakcala sa tim ni za sopstvenu zbirku),Zaim je preuzeo na sebe odgovornost preuzimanja i slanja knjiga i pronasao lektora ( sto ja smatram veoma velikodusnim i pozrtvovanim ).Koliko se ja mogu sjetiti River je oprao ruke od toga (pos`o,kuca,zena,djeca )."Europljani" su precutno prepustili Brezi da obavlja te poslove (kojih nesto puno fakat tada nije ni bilo jer smo jos sakupljali pjesnike i pjesme ali ne smijemo zaboraviti da je ona ipak svih nas kontaktirala,slala mailove,odgovarala,telefonirala sve to zahtijeva vremena i paznje).Mrganjac se nesto kao ljutio i prijetio;Dea je zbog zdravstvenih razloga uglavnom odsutna;Samira se javlja sa pametnim i vrijednim prijedlozima ali prode nazalost nezapazeno dok nas Morski poredi sa Nadrealistima.Ja sam svjesno pristala na ucesce bez velikih emocija jer ovo je ipak zbircica pjesama deset razlicitih ljudi a ne moja licna zbirka pa da bi se ono pravo radovala.
Zasto smo morali cekati zadnje minute i dovoditi u pitanje ljudskost i sposobnost pojedinaca?
Breza je trebala direktno traziti pomoc odnosno podijeliti ulogu "kontakt osobe" sa jos nekim a ko god sad smatra da je nesto propustio trebao je od pocetka reci:"Slusajte ja hocu da zovem stamparije sirom BiH i o tome cu vas obavijestiti"!Zar je to tesko reci?Zar je tesko reci:"Meni se ne svida kako ti vozis,pusti mene malo"!
Nismo djeca a u sustini se ponasamo kao djeca.Ako je Breza napravila neku gresku to je da je uzela preveliku obavezu na sebe ali tada se treba skrenuti paznja na to i ispraviti sta se moze.Ako je Zaim nasao lektoricu i vec joj dao rukopis onda mu se moglo reci da to nije u redu jer je trebao samo predloziti i svi bi se vjerovatno i slozili sa tim.Ovako je ispalo malo na svoju ruku jer Zaime nismo svi isti.Ali ti si vjerovatno obavjestivsi Brezu smatrao da je to to.Ocito nije.
Mislim cinjenica je da je i Zaimu i Brezi i Andyju i svima nama cilj isti:izdati ovu knjizicu.
Samira je dobro rekla da ne treba aktivnost i poduzimljivost smatrati samovoljom a s druge strane kad bi svi bili tako aktivni sad bi mozda imali i deset lektora.recimo sta da ja sad kazem da sam vec rukopis dala tome i tome i da ce biti gotov za par dana?I da to isto kaze Samira?I River?I ostali?Imali bi smo deset lektora i opet morali glasati ako necemo da nas se zove samovoljnim.Znaci pomanjkao je profesionalizam.Sto je opet normalno jer i nismo profesionalci.Ali hajde da budemo ljudi pa da priznamo propuste i nastavimo pametnije.
Sto je Andy rekao lako je odustati ali treba izdrzati do kraja.Jer stvarno ne zahtijeva tako puno:samo malo samokritike i lojalnosti ako ne jedni prema drugima a onda prema ideji koja se do nedavno cinila uzvisena.
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Zasto? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zasto?   Zasto? Icon_minitimeFri Feb 08, 2008 9:46 am

@ Samira
Citat :
Hajde, da izbjegnemo "samovolju", blokirajmo svaki korak naprijed, ažurnost, fleksibilnost i konstruktivan rad. Pobogu Andi, de se malo saberi.

Ova "demokratija" u odlučivanju o svakom daljnjem koraku u ovom projektu je već unaprijed programiran proces nesuglasica i odugovlačenja. Nije mi poznato da je igdje drugdje rađena zbirka na ovakav način. Uglavnom, izdavačka kuća, ili neka organizacija, ili neka grupa istomišljenika ili pak individualna osoba donese samostalno sve odluke vezane za knjigu, onda pozove autore na učešće i na kraju, od prispjelih radova, vrši izbor. I tu autor nema šta da odlučuje, ni o tiražu, ni o koricama niti o lektoru i recenzentu, već isključivo, hoće li učestvovati u projektu sa jasno određenim okvirima ili neće.

Razumijem posve Brezu da se od svega ovog umorila. i da razmišlja o tome da odustane.

Vazda bilo i biti ce... gdje je vise baba, kilava su djeca, a ko radi taj i grijesi. A da se radilo, jeste bome i to udarnicki. Namjera je bila zajednickim trudom nesto lijepo i vrijedno izgraditi, onako od temelja, ciglu po ciglu... stub po stub... Jazuk!
Ima i ona stara izreka, o majstoru i segrtu, lako primjenljiva na mnoge medjuljudske konflikte pa i na ovu situaciju ovdje. Znaci, blago meni, zelimo li zaista dovrsiti zapoceti posao, valja nam uciniti izmjenu u dosadasnjoj metodi rada. Mjenjati nesto valja na, jal' plac, jal' majstora, jal' segrta.
Elem... meni za koji minut valja za poslom ici, ali cu se u toku danasnjeg dana javiti sa svojim stavom o eventualnim buducim koracima, uz uvazavanje svih cinjenica i svih do sada jasno utvrdjenih odluka.
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Zasto? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zasto?   Zasto? Icon_minitimeFri Feb 08, 2008 11:17 am

jane doe (citat):

Mislim cinjenica je da je i Zaimu i Brezi i Andyju i svima nama cilj isti:izdati ovu knjizicu.

Apsolutno!
Na vrh Go down
acirkin
---
---



Broj komentara : 87
Registration date : 2007-11-04

Zasto? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zasto?   Zasto? Icon_minitimeFri Feb 08, 2008 12:49 pm

Valja nam uciniti izmjenu nekih stavova i stavljati nas zajednicki interes u prvi plan a ne nase licnosti i neke nesporazume koji su nastali zbog ovih ili onih razloga. Saljem svima, ne samo Brezi koja je ucinila najveci dio posla pocev od same ideje pa do okupljanja autora. Molim vas da SVI vidimo nase rijeci koje zelimo podijeliti, ono sto nas spaja a ne vidjeti ono sto nas povrijedjuje i razdvaja.
Znam lako mi je govoriti,jer nisam sama u pitanju ali molim jos jednom najiskrenije SVE koji smo dosli ovdje da se ucini SVE u ostvarenju naseg zajednickog projekta- pod istim nebom.
Na vrh Go down
River
------
------



Broj komentara : 246
Registration date : 2007-11-05

Zasto? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zasto?   Zasto? Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 3:09 pm

Slažem se. Hajde da budemo pozitivni.
Na vrh Go down
Sponsored content





Zasto? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zasto?   Zasto? Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Zasto?
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Neimari :: "Pod istim nebom" - zbirka poezije :: Arhiva-
Idi na: