Neimari
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neimari

Rijec je odgovor na sva pitanja!
 
HomeLatest imagesLoginRegistracija

 

 Poslovi oko izdavanja knjige

Go down 
3 posters
AutorPoruka
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Poslovi oko izdavanja knjige Empty
KomentarNaslov komentara: Poslovi oko izdavanja knjige   Poslovi oko izdavanja knjige Icon_minitimeMon Nov 05, 2007 9:01 am

Predlazem da se na ovoj temi pozabavimo tehnickim detaljima oko samog izdavanja i svim poslovima u vezi sa tim.

Prilozicu Vam isjecak iz tek pristigle mi poruke, gospodina S.Bandica, koji se svojim odgovorom oglasio na moj upit o njegovom ev. ucescu u projektu izdavanja zbirke, kao glavni i odgovorni urednik.

Citat :
Nabrojaću sve poslove koji su predviđeni za izdavanje jedne knjige:

1.Izbor pjesama (trebate odraditi)
2.Lektorisanje (Vi imate lektore)
3.Objedinjavanje rukopisa i totalna ispravka svih grešaka,posebno afrikata jer većina naših građana vani ,nema naša slova (ć,č,đ,ž,š)
4.Likovno rješenje naslovne strane(Imate rješenje)
5.Ilustracije (dali ih ubacivati?)ne poskupljuje ukupnu cijenu ako je ukomponovano u tekst na stranici.
6.Recenzija (već jednu imate,potrebne najmanje dvije,predgovor se može računati kao jedna)
7.Katalogizacija u publikaciji (Narodna i univerzitetska biblioteka BiH,potreban je bar kod)
8.Tehnička priprema
9.Štampanje
10.Distribucija (taj se dio može naknadno dogovarati kada već zbirka bude gotova ali o tom po tom.)

Stavke pod tačkama 3;6;7;8;9;možda i 10 ja mogu preuzeti na sebe.Razmišljam nešto,obzirom da će biti 10 autora.Lijepo bi bilo podijeliti na poglavlja i na početku svakog da se ubaci besjeda o autoru sa fotografijom,obzirom da je nemoguće riješiti to na drugi način a bilo bi manjkavo da se o autorima ne kaže ništa a da se to uradi u predgovoru,tada bi predgovor bio preglomazan.

Da bi uopće pričali o cijeni štampanja,moram prvo znati format,knjige,vrstu poveza,broj stranica,vrstu papira,Naslovna u boji ili crno bijelo i naravno tiraž.Za vašu informaciju ja imam štampara koji ima najsavremeniju opremu u BiH a sigurno će biti najjeftiniji.

Eto,dao sam Vam redoslijed poteza i moje mogućnosti,sada je na Vama da se usaglasite i da se dalje dogovaramo o poslu i da izdamo tu zbirku.

Srdačan pozdrav

Sulejman Bandić

Komentari!
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Poslovi oko izdavanja knjige Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Poslovi oko izdavanja knjige   Poslovi oko izdavanja knjige Icon_minitimeMon Nov 05, 2007 9:15 am

Hajde neka, samo on ce to lipo naplatit!
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Poslovi oko izdavanja knjige Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Poslovi oko izdavanja knjige   Poslovi oko izdavanja knjige Icon_minitimeMon Nov 05, 2007 9:19 am

Kol'ko para, tol'ko i muzike... ha ja! Laughing
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Poslovi oko izdavanja knjige Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Poslovi oko izdavanja knjige   Poslovi oko izdavanja knjige Icon_minitimeMon Nov 05, 2007 9:20 am

A ko nam je lektor?
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Poslovi oko izdavanja knjige Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Poslovi oko izdavanja knjige   Poslovi oko izdavanja knjige Icon_minitimeTue Nov 06, 2007 1:21 pm

Za sada nemamo odredjenog lektora, mada se iz prilozenog teksta poruke gdina S. Bandica moze vidjeti da nam je on, izmedju ostalih usluga, na raspolaganje ponudio i lektorski dio posla.
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Poslovi oko izdavanja knjige Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Poslovi oko izdavanja knjige   Poslovi oko izdavanja knjige Icon_minitimeWed Nov 07, 2007 3:57 pm

Danas mi je pristigao e-mail sa veoma zanimljivim prijedlogom gospodina Atifa Kujundzica, jednog od buducih recenzenata nase zbirke.

Prilazem Vam dijelove iz poruke koji su od interesa za proces izdavanja zbirke kao i poslove koji prethode finalizaciji.

Citat :

..................
Bit ce mi zadovoljstvo da sa Vama radim. Kako biste sebi ikoliko
olaksali odnose u komuniciranju s autorima, mozda bi bilo dobro,
racionalno barem, da te najosjetljivije stvari odabira, lektorisanja i
uređivanja povjerite nekom "izvan". Ustvari, nudim Vam, da kao
recenzent i potencijalni izdavač budem i urednik izdanja. Urednik
u tom smislu ima tzv. diskreciono pravo, da odluči o nekim stvarima
koje ce ici u prilog kvaliteti pojedinacnih ostvarenja i knjige kao
cjeline. Naime, vec su mi povjeravani takvi poslovi u vise navrata,
od nasih ljudi ovdje, od ljudi koji zive u Holandiji, Njemackoj,
Svedskoj za autore pojedinacno, kao i za zajednicke knjige vise
autora.
....................
Moj sin se vrlo uspjesno i zapazeno bavi dizajnom, dakle, mogu Vam
ponuditi kmpletnu uslugu priredjivanja, uredjenja, dizajna, izdavanja i
obavljanje posla u najkracem roku, npr. 30 od prijema rukopisa do knjige
u koricama.
........

Komentari!
Na vrh Go down
Samira
-----
-----



Broj komentara : 168
Registration date : 2007-11-06

Poslovi oko izdavanja knjige Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Poslovi oko izdavanja knjige   Poslovi oko izdavanja knjige Icon_minitimeWed Nov 07, 2007 9:50 pm

Da li je realno razmišljati o tome da knjiga bude gotova do aprila 08, kako bi se mogla prezentirati na sajmu knjiga u Sarajevu? Sigurno znate da ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice organizuje štand i promocije za autore iz dijaspore.
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Poslovi oko izdavanja knjige Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Poslovi oko izdavanja knjige   Poslovi oko izdavanja knjige Icon_minitimeWed Nov 07, 2007 10:13 pm

Dobro pitanje, Samira, o kojem sam i sama vec u privatnom razgovoru sa nekim od autora, razmjenila misljenje, ni u kom slucaju ne smatrajuci takvu opciju nerealnom. Svakako da to zavisi od mnogih faktora, najprije od medjusobnog dogovora po pitanju urednika/lektora/izdavaca i stamparije.
Takodje, ne treba zanemariti ni azurnost samih autora pri pripremi svojih radova u odgovarajucoj formi, na sto cu se, cim prije, osvrnuti na posebnoj temi vezanoj za autorske radove.
U svakom slucaju, hvala sto si dotakla to pitanje, mozda ce ono posluziti kao dodatna motivacija, te samim tim umanjiti sumnju pojedinih u ozbiljnost citavog projekta.
Na vrh Go down
Samira
-----
-----



Broj komentara : 168
Registration date : 2007-11-06

Poslovi oko izdavanja knjige Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Poslovi oko izdavanja knjige   Poslovi oko izdavanja knjige Icon_minitimeThu Nov 08, 2007 4:17 pm

Pa, orijentirajmo se onda na ovaj termin. Jer, tu bi mogli izložiti knjigu na dva štanda: Na štandu izdavača i štandu Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice. Potom, prednost je i u tome što Ministarstvo organizira medijsku kampanju za autore iz dijaspore i književno veče sa večerom u Holiday Inu. A najprimamljiviji razlog po meni je što bi se tom prilikom svi, ili bar većina, mogli zajedno okupiti, upoznati se, ćakulati...
Na vrh Go down
Sponsored content





Poslovi oko izdavanja knjige Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Poslovi oko izdavanja knjige   Poslovi oko izdavanja knjige Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Poslovi oko izdavanja knjige
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Lektor/korektor i graficko/tehnicka priprema knjige!

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Neimari :: "Pod istim nebom" - zbirka poezije :: Arhiva-
Idi na: