Neimari
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neimari

Rijec je odgovor na sva pitanja!
 
HomeLatest imagesLoginRegistracija

 

 Veliki pjesnici,mali pjesnici

Go down 
4 posters
AutorPoruka
jane doe
------
------



Broj komentara : 200
Registration date : 2007-11-13

Veliki pjesnici,mali pjesnici Empty
KomentarNaslov komentara: Veliki pjesnici,mali pjesnici   Veliki pjesnici,mali pjesnici Icon_minitimeWed Dec 19, 2007 4:23 am

Citajuci komentare zadnjih dana vezano za nase tzv.biografije,komentare o placanju itd. sto me pogotovo zacudilo od ljudi od pera,ne mogu a da se ne upitam koliko stvarno svi zelimo da ovaj projekat uspije?!
Ja licno ne vidim jedan jedini razlog da bi se pravio problem,da bi se grubo pisalo,komentarisalo,vidim prijetilo.Ja sam ocekivala da ce ovo ici glatko sto se tice sudionika a da jedini pravi problemi mogu biti nalazenje ljudi koji ce obaviti poslove oko izdavanja.
Kako problem moze biti biografija,kako se moze dovoditi u pitanje kome poslati pare?Je li se neko boji da ce taj drugi neko, koga vec izaberemo, uzeti pisanih par stotina dolara?Meni su ove stvari smijesne.
Bez obzira na moje licno misljenje o svacijem pisanju,uglavnom sam vas sve citala tu i tamo kritikovala,ja sam ocekivala da se iza svih ovih pjesama koje su postrte po internetu, kriju ljudi sa velikom dusom i sirokim duhom.Ne cjepidlake i ne materijalisti (zar druzenje i ostvarivanje zbirke pjesama ima cijenu?)Odusevila sam se fleksibilnoscu pojedinaca kao sto je Samira npr.I znate sta?Mislim da je time najbolje oslikala svoju biografiju i rekla nam o sebi da je profesionalac,da joj je stalo do drugih,da zbog drugih pristaje na nesto sto inace ne bi.Veoma ljudski!
Godinama sam posjecivala razne manifestacije knjizevnog karaktera;razgovarala sa poznatim pjesnicima i onim manje poznatim i znate po cemu se sjecam "velikih,pravih pjesnika"?Desanku Maksimovic po nacinu oblacenja i saljivoj boji glasa sto je bilo u neskladu sa njemim tuznim i optuzujucim pjesmama ili Matiju Beckovica po mrzovoljnoj faci i kako je jednom na tada poznatim Trebinjskim vecerima poezije citavo vece presjedio gledajuci u pod,Sidrana samo po "visini"...A sta mislite po cemu se sjecam onih "malih,nepravih"pjesnika?Ni po cemu!
Nemjte misliti da je moja poenta ove price nepodistavanje nas,vas,njih...nije.Poenta je da smo svi mi sitna riba (osim Morskog Very Happy )Bez obzira koliko visoko mislimo o sebi i svom radu ne bi trebali biti sitnicavi jer ako se ja Sidrana prisjecam po visini sta mislis po cemu cu se sjecati tebe recimo Mrganjac?Po ljepoti tvoje poezije?I to ja, sto volim da procitam pjesmu, tu i tamo, a sta je sa onima koji citaju a ne razumiju?
Mozda niko nece ni citati.Zasto se ne bi mi sjecali jedni dgugih sa zadovoljstvom bez obzira na kvalitetu nasih rijeci?A s obzirom na kvalitetu naseg bica?Ja biram ovo drugo jer kakav izvor takva i voda!
Ja volim neke Samirine pjesme ali se divim nekim pjesmama Morskog!Cijenim ozbiljnost Mrganjcevih pjesama ali se radujem citati Iskrine pjesme o "slobodi leta"!River me vrati u mladost svojim pjesmama a Breza mi ljepotom svog stiha kaze:"Hej,svako doba ima svoje cari"!
Voljela bi da ima mnogo vise zena koje pisu slobodno o ljepoti erotike i seksa kao ja ali sam uvijek zatecena i pomalo postidena stamenim stilom kojim pisu pjesnici kao sto je Zaim!
Svi smo i veliki i mali i dobri i losi.Nekad dobri, u odnosu na losije a nekad losi, u odnosu na bolje!Koliko zaista vrijedimo kao pjesnici?
Glupo i pominjati. Danas djeca u srednjim skolama pisu pa rasturaju:na novi,ljepsi nacin.Probajte naci neki rad, od nekig talentovanog djeteta iz srednje skole.Sokantno!Zato bi voljela da svi oni koji misle da su bolji od mene neka probaju da udu u zbirku sa nekim koji su bolji od njih.
Razlike medu nama su velike po godinama,odgoju,stilu ali opet ponavljam da bi se iza svakog ovog imena trebala kriti prvenstveno pjesnicka dusa:siroka i otvorena.
Svako piskaralo koje godinama pise moze izdati zbirku pjesama.Nabiridzace se.Trla baba lan.malo para i eto zbirke.Ali biti povezan jednom knjigom sa devet drugih ljudi ne moze svako.I ja smatram ko god ne moze i ne treba da bude.Ja bas i nisam odusevljena sa idejom da mi ime stoji uz ime nekog ko me natjerao da izgubim ovo dragocjeno vrijeme, probajuci reci tom nekome:"Tvoje pjesme nisu vrijedne sekiracije".Svi smo: isti ni dobri ni losi.
Eto,tako vam je to moji dobri i pomalo posteni!
Da se mene pitalo, naravno ja bi znala reci o svakome posebno sta mislim o njegovom\njenom pisanju.Sreca pa nije! Cool
Na vrh Go down
Gost
Gost




Veliki pjesnici,mali pjesnici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Veliki pjesnici,mali pjesnici   Veliki pjesnici,mali pjesnici Icon_minitimeWed Dec 19, 2007 5:14 am

Pisci su najtezi karakteri pod svodom nebeskim.
Njihove pjesme nisu ono sto su oni. Oni sebe trebaju onakve kavi jesu, da bi im radovi bili ono sto jesu.
I meni je zao vremena.
Ovo je toliko iskomplicirano da...
Valjda teorija o rogovima i vreci.
Neka si nam rekla! Very Happy
Na vrh Go down
Iskra
------
------



Female Broj komentara : 231
Registration date : 2007-11-04

Veliki pjesnici,mali pjesnici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Veliki pjesnici,mali pjesnici   Veliki pjesnici,mali pjesnici Icon_minitimeWed Dec 19, 2007 5:56 am

Jane prava hercegovka, ostro na prvu Very Happy
Na tvoju reakciju mogu samo napisati svaka cast. I sama se povremeno tako osjecam. U projekat sam usla radi lijepe zamisli i par dragih ljudi a kako vrijeme odmice pocinjem osjecati nekakvu vrstu nelagode. Negativna energija od pojedinaca se jako osjeca i ne znam sta je razlog tome. Zao mi je ali primjecujem da neki stavljaju svoj licni interes u prvi plan i ovu zbirku koriste za postizanje svog zamisljenog cilja - i to mi se ne svidja. Uprkos svemu ja se i dalje radujem zbirci i nije mi zao utrosenog vremena , nadam se da cemo uspjeti ovo dovesti do kraja.
Na vrh Go down
acirkin
---
---



Broj komentara : 87
Registration date : 2007-11-04

Veliki pjesnici,mali pjesnici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Veliki pjesnici,mali pjesnici   Veliki pjesnici,mali pjesnici Icon_minitimeWed Dec 19, 2007 6:55 am

Ja evo , segrtski neuko, virim ovdje nakon nekog vremena i pitam se samo sta sve ljudi moraju u zivotu pregaziti i zasto skoro uvijek ide ka tome da se iskomplikuje jednostavno i oteza ono sto je u sustini lako?

Meni je cast da sam oslovljena i da mi je pruzena mogucnost da budem u drustvu velikih pjesnika. Sad da li su oni kao njihove pjesme ili ne je velika filozofija, koja niti sta tim pjesmama donosi a niti uzima. One su divne onakve kakve su i tu je kraj. Sad samo stoji dilema ucesca:DA ili NE. I to je to.

Nemam vremena a ni interesa da dublje studiram negativnosti, samo da svima mahnem i da porucim da se radujem nasim lijepim rijecima Pod istim nebom.
Na vrh Go down
Morski pas
----
----



Broj komentara : 110
Registration date : 2007-11-19

Veliki pjesnici,mali pjesnici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Veliki pjesnici,mali pjesnici   Veliki pjesnici,mali pjesnici Icon_minitimeWed Dec 19, 2007 10:03 am

Ja sam bas ko moje pjesme: plaho lijep i bez nepotrebne interpunkcije Very Happy

Lijepo je druziti se, lijepo je imati razgovor sa ljudima koji se opet bave istim stvarima, bez obzira na sve individualne ideje, ideologije i stavove. Nauci se svasta nesto, a ako je to biti bolji pjesnik ili bolji covjek onda je samo na hvalu ostalima.

Meni licno i sto se biografija ticer ako covjek ima sta napisati o sebi i ako nas ne kosta puno ekstra, imajuci u vidu potencijalnu ekonomsku situaciju ljudi koji to mozda i ne mogu priustiti, neka brate pise koliko mu volja. Sta je objavio, sta nije, sta hoce, ali isto tako dajem i za pravo onima koji ne zele vise od 2 reda napisati da i to urade.

Sto se tice pjesama, opet bi bilo fer da autori mogu predstaviti sebe onako kako zele, ta ako gospodja/ica voli pisati erotske haiku, ma bravo i samo naprijed, zasto da mi ogranicavamo nekog, a ako opet gospodin pise neke kilometarkse sonete, pa cujte i to valja. Dobro sad, imati u vidu ukupan trosak, ali nikako sputavati poeziju, jer to je jedan od razloga sto ja npr pisem (osim jelte da sam fenomenalan pjesnik): da imam izbor da krsim sva pravila ako to zelim.
Zajednicki dogovorena tematika je nesto drugo, onda se treba i toga pridrzavati, ali ko sam ja da sudim ko je dobar, a ko los pjesnik ?
Na vrh Go down
jane doe
------
------



Broj komentara : 200
Registration date : 2007-11-13

Veliki pjesnici,mali pjesnici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Veliki pjesnici,mali pjesnici   Veliki pjesnici,mali pjesnici Icon_minitimeWed Dec 19, 2007 2:12 pm

Upravo je, tvoja zadnja recenica. bila poenta moje besjede.A za ono "fenomenalan" razgovaracemo na Cyberu! pirat
Na vrh Go down
Sponsored content





Veliki pjesnici,mali pjesnici Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Veliki pjesnici,mali pjesnici   Veliki pjesnici,mali pjesnici Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Veliki pjesnici,mali pjesnici
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Neimari :: "Pod istim nebom" - zbirka poezije :: Neimarski Divani-
Idi na: