Neimari
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neimari

Rijec je odgovor na sva pitanja!
 
HomeLatest imagesLoginRegistracija

 

 BURIDANOV MAGARAC

Go down 
+2
Al Andaluz
wolfofgreenforest
6 posters
AutorPoruka
wolfofgreenforest
------
------
wolfofgreenforest


Broj komentara : 247
Registration date : 2007-11-22

BURIDANOV MAGARAC Empty
KomentarNaslov komentara: BURIDANOV MAGARAC   BURIDANOV MAGARAC Icon_minitimeWed Feb 06, 2008 3:27 pm

Nadam se, svi smo čuli metaforu o Buridanovom magarcu. Ne ide li i naš projekt putem Buridanovog magarca!? Ko je taj ko sve odluke donosi, isključivo - u vlastitu korist? Imamo li mi namjeru - svi ponaosob - pod cijelim dunjalučkim nebom tražiti najpovoljniju ponudu za štampanje našeg "Pod istim nebom"?

Ja sam, čini mi se, u ovaj projekt ušao podobro naivan - vjerujući da su ga pokrenuli ozbiljni domaćini. Mjeru je prevršilo pitanje POTREBNOG, ali NEDOGOVORENOG lektora. Ne dopuštam bilo čije aluzije na iskrenost moje najmere da, što je moguće kvalitetnije, doprinesem okončanju posla, uz maksimalnu uštedu.

Molim da mi se, po mogućnosti danas, odgovori: hoće li, ili neće profesorica Zehra Hubijar biti lektor i recenzent za "Pod istim nebom"? Sebi ne mogu dopustiti da se igram sa njenim autoritetom i povjerenjem.
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

BURIDANOV MAGARAC Empty
KomentarNaslov komentara: Re: BURIDANOV MAGARAC   BURIDANOV MAGARAC Icon_minitimeWed Feb 06, 2008 4:32 pm

Zaime, ja tebe razumijem i vjerojatno bih se isto tako osjecao da sam na tvome mjestu. Na zalost, neke stvari treba postaviti na njihovo mjesto. Neophodnost lektora je i anketom potvrdjena, u to nema sumnje. No, neki koraci se ovdje zaista povlace bez konzultacija s drugim autorima.

Jedno je kontaktirati doticnu gospodju ili bilo koga drugoga, u ime svih nas, pa onda nama dati to na uvid, a nesto posve drugo sklapati poslove bez znanja drugih autora. Ovo nije jedan principijelni problem, vec granici sa samovoljom.

I ja sa svoje strane trazim distributera, ali ja ne mogu i nesmijem dogovarati posao s njim bez odluke vecine autora o tome. Kako bi sad izgledalo da se ja ljutim sto se neko buni i odbija "mog" distributera za kojeg niko nije cuo, a ja s njim vec sklopio gotov posao. Dajte molim vas da radimo posao po nekim pravilima.
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

BURIDANOV MAGARAC Empty
KomentarNaslov komentara: Re: BURIDANOV MAGARAC   BURIDANOV MAGARAC Icon_minitimeWed Feb 06, 2008 5:20 pm

Ako se ne varam, i moj kontakt sa Hadzialicem je ucinjen samovoljno, pa se niko ishodom toga nije osjetio ostecen! Ili se varam?! I velis, samovolja! Ma divota... znam bar jednog od sudionika ko ce na ovu tvoju izjavu poskociti od radosti i sa seirom je odobriti, mada bi bilo zanimljivo cuti i misljenja ostalih o tome! Mozda bi trebali postaviti anketu po tom pitanju, nakon koje bi se otklonila bilo kakva sumnja. Ko ovdje sprovodi samovolju?!
Osoba A, B ili C?
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

BURIDANOV MAGARAC Empty
KomentarNaslov komentara: Re: BURIDANOV MAGARAC   BURIDANOV MAGARAC Icon_minitimeWed Feb 06, 2008 5:28 pm

Sto se tice tvog pitanja Zaime, moj odgovor je DA. Svakako da sam za to da lekturu ucini gospodja Hubijar, cijim angazovanjem, renomeom i kompetentnoscu nasa zbirka moze biti samo na dobitku.
Ko u to sumnja neka ukuca njeno ime na bilo koji pretrazivac i sam se uvjeri.

Ovo je zaista za nepovjerovati! Kojim se mi pitanjima bavimo u ovom trenutku?! Crying or Very sad
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

BURIDANOV MAGARAC Empty
KomentarNaslov komentara: Re: BURIDANOV MAGARAC   BURIDANOV MAGARAC Icon_minitimeWed Feb 06, 2008 5:36 pm

Sad se pitam ima li smisla uopste razgovarati o jednom drugom problemu u kontekstu lektorskog dijela posla? O razlicitim varijantama u jeziku kojim nasa zbirka obiluje i o buducem pristupu lektora toj problematici?!
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

BURIDANOV MAGARAC Empty
KomentarNaslov komentara: Re: BURIDANOV MAGARAC   BURIDANOV MAGARAC Icon_minitimeWed Feb 06, 2008 6:05 pm

Breza (citat):
Ako se ne varam, i moj kontakt sa Hadzialicem je ucinjen samovoljno, pa se niko ishodom toga nije osjetio ostecen! Ili se varam?! I velis, samovolja! Ma divota... znam bar jednog od sudionika ko ce na ovu tvoju izjavu poskociti od radosti i sa seirom je odobriti, mada bi bilo zanimljivo cuti i misljenja ostalih o tome! Mozda bi trebali postaviti anketu po tom pitanju, nakon koje bi se otklonila bilo kakva sumnja. Ko ovdje sprovodi samovolju?!
Osoba A, B ili C?

1. Kontakt je jedno, a dogovaranje posla i stavljanje drugih pred svrsen cin je ipak nesto drugo!!!


2. Da, samovolja ili prvljenje racuna bez krcmara!


3. Ne zanima me ko ce se veseliti i skakati od radosti nastalim problemima. Mene zanima kvalitet zbirke i optimalna cijena!!!
Na vrh Go down
Iskra
------
------



Female Broj komentara : 231
Registration date : 2007-11-04

BURIDANOV MAGARAC Empty
KomentarNaslov komentara: Re: BURIDANOV MAGARAC   BURIDANOV MAGARAC Icon_minitimeWed Feb 06, 2008 7:47 pm

Zaime, ja koliko sam shvatila ti si vec kontaktirao gdju Hubijar?
Predlazem, ako je tako, neka tako i ostane.
Stampariju koju izaberemo mozemo obavijestiti da nam lektorske usluge nisu potrebne.
Na vrh Go down
wolfofgreenforest
------
------
wolfofgreenforest


Broj komentara : 247
Registration date : 2007-11-22

BURIDANOV MAGARAC Empty
KomentarNaslov komentara: Re: BURIDANOV MAGARAC   BURIDANOV MAGARAC Icon_minitimeThu Feb 07, 2008 11:57 am

Iskra,

Ja sam profesorici Hubijar već dao tekst i očekujem da će ona završit rad na njemu najdalje do dolazećeg ponedjeljka.
Inače, kada je u pitanju lektorski posao na "Pod istim nebom" - on nije toliko obiman, koliko je zahtjevan iz razloga što su pjesme pisane na dva i po (zvanična) jezika, a unutar tog i kombinirano. Ja sam već naglašavao, individualna stvar autora je bosanski, hrvatski ili srpski jezik. Može i "bosanski lonac", ali autori moraju pristati na njega znajući da on nije zvaničan. Također, može i prevod na bosanski, ali to hendikepira naslov zbirci stoga što su istovjetnosti, uglavnom, same po sebi pod istim nebom. Najosjetljiviji su rimovani dijelovi zbirke.
Na vrh Go down
Samira
-----
-----



Broj komentara : 168
Registration date : 2007-11-06

BURIDANOV MAGARAC Empty
KomentarNaslov komentara: Re: BURIDANOV MAGARAC   BURIDANOV MAGARAC Icon_minitimeThu Feb 07, 2008 12:17 pm

Hajde, da izbjegnemo "samovolju", blokirajmo svaki korak naprijed, ažurnost, fleksibilnost i konstruktivan rad. Pobogu Andi, de se malo saberi.

Ova "demokratija" u odlučivanju o svakom daljnjem koraku u ovom projektu je već unaprijed programiran proces nesuglasica i odugovlačenja. Nije mi poznato da je igdje drugdje rađena zbirka na ovakav način. Uglavnom, izdavačka kuća, ili neka organizacija, ili neka grupa istomišljenika ili pak individualna osoba donese samostalno sve odluke vezane za knjigu, onda pozove autore na učešće i na kraju, od prispjelih radova, vrši izbor. I tu autor nema šta da odlučuje, ni o tiražu, ni o koricama niti o lektoru i recenzentu, već isključivo, hoće li učestvovati u projektu sa jasno određenim okvirima ili neće.

Razumijem posve Brezu da se od svega ovog umorila. i da razmišlja o tome da odustane.
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

BURIDANOV MAGARAC Empty
KomentarNaslov komentara: Re: BURIDANOV MAGARAC   BURIDANOV MAGARAC Icon_minitimeThu Feb 07, 2008 12:47 pm

E u tomu grmu lezi zec! Tekst je predan na obradu bez ikakvih konzultacija s ostalim autorima, pa se sad dize umjetna prasina da bi se skrili pravi vinovnici. Dok su se nekad autori necega i pitali u vidu anketa, sad vise ni toga nema.

Ja ovaj samovoljni potez ne mogu i necu priznati, ako nista ono iz principijelosti kojoj sam uvijek bio i ostao dosljedan. Ja necu biti nijemi i poslusni promatrac desavanja, nisam to ni dosad bio!

Pokusaji da se problemi prenesu na osobnu razinu ce ostati smao pokusaji, ja se u njih udubljivati necu, jer oni na toj razini ne postoje. Ne uvazavam ni primjedbe: "Ma hajde bogati" ili "Jah", jer to moze reci samo nijemi promatrac.
Na vrh Go down
wolfofgreenforest
------
------
wolfofgreenforest


Broj komentara : 247
Registration date : 2007-11-22

BURIDANOV MAGARAC Empty
KomentarNaslov komentara: Re: BURIDANOV MAGARAC   BURIDANOV MAGARAC Icon_minitimeThu Feb 07, 2008 6:08 pm

Idiotske manire ne trpim, stoga od projekta "Pod istim nebom" dižem ruke - definitivno i neopozivo.
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

BURIDANOV MAGARAC Empty
KomentarNaslov komentara: Re: BURIDANOV MAGARAC   BURIDANOV MAGARAC Icon_minitimeThu Feb 07, 2008 6:54 pm

Niko ovdje nije niciji talac! A, najlakse je reci cao! Treba biti junak pa izdrzati do kraja!
Na vrh Go down
Gost
Gost




BURIDANOV MAGARAC Empty
KomentarNaslov komentara: Re: BURIDANOV MAGARAC   BURIDANOV MAGARAC Icon_minitimeThu Feb 07, 2008 9:01 pm

Uz svako uvazavanje, Zaime, nazivati nekoga idiotom...
Na vrh Go down
wolfofgreenforest
------
------
wolfofgreenforest


Broj komentara : 247
Registration date : 2007-11-22

BURIDANOV MAGARAC Empty
KomentarNaslov komentara: Re: BURIDANOV MAGARAC   BURIDANOV MAGARAC Icon_minitimeThu Feb 07, 2008 9:46 pm

Mrganjac (citat):
Uz svako uvazavanje, Zaime, nazivati nekoga idiotom...

Mrganjac, napisah: "Idiotske manire ne trpim..", molim te, nemoj me prevodit.
Na vrh Go down
wolfofgreenforest
------
------
wolfofgreenforest


Broj komentara : 247
Registration date : 2007-11-22

BURIDANOV MAGARAC Empty
KomentarNaslov komentara: Re: BURIDANOV MAGARAC   BURIDANOV MAGARAC Icon_minitimeThu Feb 07, 2008 9:50 pm

Doista uvažavajući autoritete koji su započeli projekt “Pod istim nebom”, u smislu njihovog ljudskog i umjetničkog integriteta, obaveza mi je ostati dosljednim i pojasniti odluku o istupanju iz navedenog projekta.
Vjerujući da svi imamo istu namjeru, a to je štampanje zajedničke zbirke pjesama, pristao sam na to i ne ulazeći u ikakve formalne razloge ostalih aktera u projektu, jer sam smatrao kako je sama ideja vrijedna svake pažnje. Naknadno sam pročitao pjesme i uvjerio se da su i autori vrijedni svake pažnje. Potom, shvatio sam kako je i zbirka, kao cjelina, vrijedna svake pažnje, a vjerujem kako - u umjetničkom, ali i u ljudskom smislu, u daytonskoj BiH nije bilo vrijednijeg pokušaja.
Navedenim slijedom sam se i angažirao, nastojeći olakšati formalan dio posla, bez bilo kakvih privatnih kalkulacija. Rečeno mi je, “Bemus” je trenutno najkvalitetnija štamparija u BiH. Stupio sam s njom u kontakt, rečeno mi je, doslijedno: “Pošto si ti u pitanju, učinit ćemo sve da posao završimo najkvalitetnije uz najpovoljniju cijenu”. Usput, isključivo da doprinesem kvalitetu “Pod istim nebom”, izmjenio sam već štampane pjesme novijim i, smatram, kvalitetnijim. Naknadno tražim suglasnost recezenta Hadžialića za učinjene izmjene, on mi odgovara: “Poštovani, Ova, nova, prilagođena recenzija je, u stvari, stara, uobličena. Vaša poezija je veoma similar, kako bi rekli Englezi, bez obzira da li se radi o novijoj ili starijoj verziji. Naravno, to vama ide u korist jer to je samo kvalitetan nastavaka uspostavljenih snoviđenja. Srdačan pozdrav, Sabahudin Hadžialić». Znači, upravo onako kako i ja već bijah odgovorio Al Andaluzu, a nakon njegove prijetnje «krivičnom odgovornošću za falcifikat». Po vlastitom nahođenju pristajem na fizički dio poslova oko dijela distribucije tiraža. Potom, shvatajući ozbiljnost lektorskog posla na «Pod istim nebom», koristim familijarno prijateljstvo sa uvaženom profesoricom Zehrom Hubijar i molim je za taj dio posla. Sve svoje aktivnosti u vezi sa projektom, konkretno prezentiram na «Neimarima». Na kraju, sve to Al Andaluz dovodi u sumnju - bez ijednog konkretnog argumenta u prilog našem projektu. I sve to – da li samo?! – za njegovih 150 do 200 €. Imajući iskustva sa takvim manirima, a pošto se radi o njegovim privatnim - očito iracionalnim, stoga nepremostivim - razlozima za destrukciju, ne želim gubiti vrijeme u projektu već osuđenom na neuspjeh.
Uzgred, Mrganjčev prijedlog je sasvim korektan i, ustvari, to je jedini način da se u ovako koncipiranim projektima ide dalje. Odluke se donose samo za ključne elemente projekata, nakon čega se ovlasti pojedinac da ga pripremi i realizira. Naravno, potpuno uvažavajući već dogovoreno (kvalitet, rokovi, cijena), te informirajući ostale aktere o nivou učinjenog. Čini mi se, jedini izlaz je za te poslove imenovat Al Andaluza. Uz uvjet da uvažava već donijete odluke. Ustvari, uvjeren sam u to.
U ovom smislu, moja odluka je definitivna i konačna. Molim iskrene da me razumiju.
Na vrh Go down
jane doe
------
------



Broj komentara : 200
Registration date : 2007-11-13

BURIDANOV MAGARAC Empty
KomentarNaslov komentara: Re: BURIDANOV MAGARAC   BURIDANOV MAGARAC Icon_minitimeFri Feb 08, 2008 1:14 am

Hajde da svi napravimo pauzu (pogotovo u zadnje vrijeme aktivni ucesnici diskusija) i da razmislimo o svemu.Jos nisu pale teske rijeci i jos ima sanse da se sve rijesi na jedan manje dramatican i konstruktivan nacin.Otvorimo novu temu sa svim prijedlozima za stampanje,njihove ponude,mozemo razjasniti pitanja onih kojima nesto nije jasno i onda otvoriti anketu na kojoj cemo se izjasniti o stampariji.
Hajde,molim vas lijepo i ljudski razgovarajmo pa ne moramo se slagati ali mozemo diskutovati bez optuzbi.
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

BURIDANOV MAGARAC Empty
KomentarNaslov komentara: Re: BURIDANOV MAGARAC   BURIDANOV MAGARAC Icon_minitimeFri Feb 08, 2008 11:07 am

Zaime, ako budes iskren, bar prema sebi, vidjet ces da su svi nastali problemi tehnicko-principijelne prirode i da ni u jednom nema nista osobno, ponajmanje u odnosu na tebe. Da, ja sam od pocetka bio ovdje "dezurni" ( i u vidu administratora) kad se radilo o uoblicavanju pravila i legitimiranja svakog pa i najmanjeg postupka kad je zbirka u pitanju. Bio sam i onda i sada misljenja da pravila moraju postojati, jer bez njih zacas zavlada anarhija, u sto se evo uvjeravamo upravo.

Ako se prisjetite mojih anketa, sjeticete se i jasnih pravila koja su vazila za doticnu anketu, pobrajana su bila i pravila za slucaj da bude neizjednaceno ili za slucaj istog bodovanja vise prijedloga. Sve te ankete su uspjesno privedene kraju, one se vise nisu dovodile u pitanje, jer su bile legitimirane opcom voljom. Bilo je i primjera kad je, radi neregularnosti ili neceg drugog trebalo ponistiti anketu. To je sve radjeno transparentno i legalisticki.

Znam da nisu svakome lezala kruta pravila, ali iz ovog ugla gledano: dok su postojala, ovakvih problema nismo imali.
I zaista, ne moze se raditi nesto na svoju ruku. Mi smo 10 odraslih ljudi, i svako netransparentno djelovanje (pa makar i iz najboljih namjera) moze biti drukcije shvaceno.

Ruku na srce, a ako se varam neka me isprave ostali ucesnici: u vezi odabira tiskara nije bilo dovoljne transparentnosti, i nisam ja bio jedini koji nije vise imao pregleda niti uvida. Tiskarama su slani razliciti zahtjevi, s razlicitim parametrima, cjene su vidljivo odudarale ali ne toliko zbog same tiskare, vec zbog razlicitih parametara. Nekad se radilo o samo mehkom, nekad o samo tvrdom uvezu; nekad i jedno i drugo ali bez kokretnih brojki koliko cega. I kako onda dati svoj glas za ovo ili ono? Ja nisam bojkotirao anketu iz objesti, vec sto nisam imao uvida za sta da glasam.

Ja ti mogu samo reci, da osobno nemam nikakav problem s tobom, ali jesam ukazao na nepravilnosti s tvoje strane, uvazavajuci tvoj trud i zalaganje, a i sma znas da je put do pakla poplocan najboljim namjerama. Stoga, molim ponovo za transparentnost u svim buducim podhvatima, jer ako je ne bude problemi ce se samo nagomilavati.

Pozivam te najiskrenije da preinacis svoju odluku i ostanes u zbirci. Ako iko treba ici onda cu to biti ja. Ali necu otici da bih iza sebe ostavio spaljenu zemlju, vec samo u dogovoru, kako bi se trud ulozen u ovaj projekat ipak isplatio.
Na vrh Go down
wolfofgreenforest
------
------
wolfofgreenforest


Broj komentara : 247
Registration date : 2007-11-22

BURIDANOV MAGARAC Empty
KomentarNaslov komentara: Re: BURIDANOV MAGARAC   BURIDANOV MAGARAC Icon_minitimeFri Feb 08, 2008 3:37 pm

«Zaime, ako budes iskren, bar prema sebi, vidjet ces da su svi nastali problemi tehnicko-principijelne prirode i da ni u jednom nema nista osobno, ponajmanje u odnosu na tebe.»

Al Andaluz, u ovom projektu ja se ponašam na način da ga završimo i ništa drugačije nego kako bih se ponašao ukoliko bi se radilo samo o moj zbirci. Naprotiv, za nju bih bio manje zainteresiran, pa i doslijedan. S druge strane, kada bih i lično posnavao drugih devet autora, govorio bih - isključivo o njihovom udjelu u konkretnom projektu, a ni pod kojim uvjetima o njima samima.

Da, ja sam od pocetka bio ovdje "dezurni" ( i u vidu administratora) kad se radilo o uoblicavanju pravila i legitimiranja svakog pa i najmanjeg postupka kad je zbirka u pitanju. Bio sam i onda i sada misljenja da pravila moraju postojati, jer bez njih zacas zavlada anarhija, u sto se evo uvjeravamo upravo.

Problem je, tehnička i principijelna priroda na individualnom nivou najčešće nisu istoznačne. Poprilično poznajući modele odlučivanja, uz kvalitetno iskustvo sa njima u vrlo zahtijevnim situacijama, pokušao sam vratiti nas u polje relevantnih standarda, s namjerom da se držimo matice i ne «žrtvujemo, recimo, divokozu za sladak zalogaj», odnosno na ne potonemo u prvom potoku koji nas snađe. Radio sam to s najboljom namjerom: da pomognem vama koji zvanično uređujete «Neimare».

«Ako se prisjetite mojih anketa, sjeticete se i jasnih pravila koja su vazila za doticnu anketu, pobrajana su bila i pravila za slucaj da bude neizjednaceno ili za slucaj istog bodovanja vise prijedloga. Sve te ankete su uspjesno privedene kraju, one se vise nisu dovodile u pitanje, jer su bile legitimirane opcom voljom. Bilo je i primjera kad je, radi neregularnosti ili neceg drugog trebalo ponistiti anketu. To je sve radjeno transparentno i legalisticki. Znam da nisu svakome lezala kruta pravila, ali iz ovog ugla gledano: dok su postojala, ovakvih problema nismo imali. I zaista, ne moze se raditi nesto na svoju ruku. Mi smo 10 odraslih ljudi, i svako netransparentno djelovanje (pa makar i iz najboljih namjera) moze biti drukcije shvaceno.»

Al Andaluz, ne želim sumnjati je li, ili nije istina ovo što si naveo. Prenijet ću ti dio vlastitog iskustva. Upoznao sam jednog dragog čovjeka, vrlo hrabrog i nesebičnog do te mjere da sam mu, pri kraju 1994. godine, morao reći: «Slušaj, komandante, idi i odmaraj - djeluješ destruktivno na okolinu.» Pristao je, nevoljno. Naravno, zvanično je ostao aktivan do zvaničnog datuma okončanja poganog rata. Šta me do takve odluke dovelo? Isključivo njegova nekontrolirana želja da sve uredi za jedan dan. Uzalud sam pokušavao uvjerit ga kako to nije moguće, bez obzira što pojedinačno pa i skupa isto ili slično želimo. Vodio je dvjestotinjak ljudi, imao potpuno odriješene ruke da napravi to što je naumio, ali... Valjda djelimično svjestan nemogućnosti, kompezirao ju je vlastitom bezobzirnošću prema sebi samom (pet-šest puta je ranjavan). Predvodeći, a ne vodeći ljude – bivao je sve bezobzirniji i prema njima, neposredno i nepotrebno ih je izlagao riziku.
Ispričao bih mu iskustvo sa polaganja «taktike». Školski sam «izbubao» odgovor na pitanje ostarjelog pukovnika. Pažljivo saslušavši, zamoli me: «Hajde, sve to okreni naglavačke». Iznenadio me iz dva razloga: (1) «sve to» je bilo zvanično i (2) začas sam shvatio kako je njegova molba poprilično zahtjevna. Kad sam završio, upitao je: «Ima li smisla?» «Ima», odgovorio sam. Od sve silne vojne nauke, na koju utroših petnaestak godina, ovo mi je najvrijednije saznanje. Jedino ono mi je pomoglo da se među ljudima ponašam ljudski, u situacijama koje su izvan normalnog ljudskog iskustva. Ali, uz uvjet da to ne bi bilo tako bez onih utrošenih petnaestak godina (koje su nedostajale, meni posebno dragom, prijatelju).
Ni danas ne želi priznati da je trčao pred najneizvjesniju rudu. Možebit to bi i bilo tako, ukoliko bi onih dvjestotinjak ljudi moglo biti ON. Ali, u tom slučaju lider im ne bi bio ni potreban.
Neupitno uzgred i neprimjereno našoj situaciji, evo još jednog, «marinačkog», pitanja: «Gdje bi, u boju, odlučio da budeš: među četrdeset magaraca koje predvodi lav, ili među četrdeset lavova koje predvodi magarac?»

«Ruku na srce, a ako se varam neka me isprave ostali ucesnici: u vezi odabira tiskara nije bilo dovoljne transparentnosti, i nisam ja bio jedini koji nije vise imao pregleda niti uvida. Tiskarama su slani razliciti zahtjevi, s razlicitim parametrima, cjene su vidljivo odudarale ali ne toliko zbog same tiskare, vec zbog razlicitih parametara. Nekad se radilo o samo mehkom, nekad o samo tvrdom uvezu; nekad i jedno i drugo ali bez kokretnih brojki koliko cega. I kako onda dati svoj glas za ovo ili ono? Ja nisam bojkotirao anketu iz objesti, vec sto nisam imao uvida za sta da glasam.
Ja ti mogu samo reci, da osobno nemam nikakav problem s tobom, ali jesam ukazao na nepravilnosti s tvoje strane, uvazavajuci tvoj trud i zalaganje, a i sma znas da je put do pakla poplocan najboljim namjerama. Stoga, molim ponovo za transparentnost u svim buducim podhvatima, jer ako je ne bude problemi ce se samo nagomilavati.
Pozivam te najiskrenije da preinacis svoju odluku i ostanes u zbirci. Ako iko treba ici onda cu to biti ja. Ali necu otici da bih iza sebe ostavio spaljenu zemlju, vec samo u dogovoru, kako bi se trud ulozen u ovaj projekat ipak isplatio.»


Nedavno pročitah, kako krajnji domet demokratije nije «vladavina naroda», već odbrana pojedinca od mase. Vjerujem da je tako - pošto su oni koji su nas doveli ovdje gdje smo – nemilosrdno proganjali duhovnu (pa i drugu) elitu. Po navici, mi ih slijedimo, na radost ovovremene elite – čuvene po zlu, ali zvanične i stoga zaštićene od strane najrelevantnijih autoriteta međunarodne zajednice. Ko napisa, ponašamo se poput «nadrealista». Dopisao bih da su i oni sastavni dio bosnocida.
Uz navedene tehničke detalje, koji i stoje i ne stoje, transparentnost se osigurava isključivo demokratski definiranim i usvojenim standardima. Sve drugo je: anarhija. Tokom procesa definiranja i usvajanja standarda, neko mora imati lidersku poziciju (o čemu se, recimo, odlučuje na osnivačkim skupštinama). U konkretnom slučaju i kako ja shvatih, a po osnovu pozicije u «Neimarima», ona je Nadina – jer se drugačije nismo ni dogovarali. Zahvaljujući blagodati ovih veza, nije na odmet razmisliti treba li nam za «Pod istim nebom» zvaničnija podjela poslova. Ukoliko ne treba, maksimalno se moramo uvažavati u procesu postavljanja ključnih parametara onih namjera o kojima ćemo glasati. Nakon glasanja, proces negiranja rezultata je isti, s tim što rezultat glasanja može dovesti u pitanje samo šest (ili, koliko već dogovorimo) oponenata. U tom smislu, nije korektno potezati po forumu samo naznake problema. Problem treba kvalitetno obrazložiti i predložiti mu rješenje. Da ne «skapamo» od «silnih» izbora – poput Buridanovog magarca.
Zašto ovo sve pišem? Iskreno, nakon petnaestak godina organiziranja i sudjelovanja u projektima odbrane ljudskog dostojanstva i borbe sa svim onim što takve namjere prati (pri čemu sam skoro potpuno zapostavio sebe), organizam mi je sam po sebi počeo da «prepoznaje» i reagira na «stranputice». U pravilu, prva refleksija tih «stranputica» (koje najčešće nisu bile slučajne) ispoljavala se kroz pokušaje nezvaničnog (naravno, od strane zvaničnih) omalovažavanja pokušaja samoodrživosti drugog i drugačijeg. Na taj način, zvanični su izuzeti iz odgovornosti i, istovremeno, otvarali su put do realizacije vlastitih «stranputica». Posljednje moje iskustvo vezano je za izgradnju džamije na Tjentištu. Oni, koji biše trebali biti zvanično «najvruća» potpora, navodili su «milion» razloga – ne za odustajanje, već «objektivnih» - koji rezultiraju: odustajanjem. Mimo svih njihovih očekivanja, projekt vrijedan oko 200.000 KM je, čak i bez gole ledine (i za nju smo morali tražit suglasnost – nezvanično, ali zvanično: «one tamo strane»), završen je za nepuna tri mjeseca. Najtransparentnije: http://sutjeska2007.blogspot.com/

Zašto ne reći, učinilo mi se da sam se, među «neimarima, ponovo «našao». Nadao sam se, bit ćemo u stanju registrirati asocijaciju s ovim imenom i namjerama. Stoga mi oko 200 € nisu racionalan razlog za odugovlačenje sa «Pod istim nebom». Potom, nije mi upameti mogućnost sumnje u to hoćemo li, za dio posla kojeg smo se prihvatili, tražiti najbolje rješenje – svi ponaosob.

U zdravlju i rahatluku!
Na vrh Go down
Sponsored content





BURIDANOV MAGARAC Empty
KomentarNaslov komentara: Re: BURIDANOV MAGARAC   BURIDANOV MAGARAC Icon_minitime

Na vrh Go down
 
BURIDANOV MAGARAC
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Neimari :: "Pod istim nebom" - zbirka poezije :: Arhiva-
Idi na: