Neimari
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neimari

Rijec je odgovor na sva pitanja!
 
HomeLatest imagesLoginRegistracija

 

 Rokovi

Go down 
+3
Samira
Iskra
Breza
7 posters
AutorPoruka
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Rokovi Empty
KomentarNaslov komentara: Rokovi   Rokovi Icon_minitimeThu Jan 31, 2008 9:13 pm

U nastojanju ka iznalazenju kompromisnog rjesenja za trenutna razmimoilazenja i ni malo jednostavnu situaciju, veceras smo se na MSN-u u razgovoru susreli: Irma, Andy, Zaim i moja maleshnost.
U otvorenoj komunikaciji dotakli smo se mnogih pitanja u vezi sa realizacijom projekta, da bi smo na kraju postigli kompromisno rjesenje predlaganjem krajnjeg roka za predaju rukopisa u stampu. Kao krajnji rok je naveden 20. februar, ove 2008 godine, do kada bi se trebala zavrsiti korektura i lektorisanje rukopisa za buducu zbirku, kao i odabir grafickog rjesenje za naslovnicu. Nakon toga, trebali bi napraviti ugovor sa stamparijom, koja u tom momentu za nas bude imala najoptimalniju ponudu.

Nadam se da ce te uvaziti sve nase napore da se na sto kompromisniji nacin nas projekat okonca i shodno predlozenom se i ophoditi. Svakako da su vasi dobronamjerni komentari i sugestije kao i uvjek dobrodosli.

Blagodarim.
Na vrh Go down
Gost
Gost




Rokovi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rokovi   Rokovi Icon_minitimeFri Feb 01, 2008 12:56 am

Molim vas! Samo bez novih strucnjaka i novih troskova.
Drugo, skinite tudja imena sa korica.

P.S. Breza, bijah online u to vrijeme.
Na vrh Go down
Iskra
------
------



Female Broj komentara : 231
Registration date : 2007-11-04

Rokovi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rokovi   Rokovi Icon_minitimeFri Feb 01, 2008 6:05 am

Novi troskovi su neizbjezni ako zelimo kvalitetnu zbirku, jer kako i ti sam Mrganjac rece, trecina tekstova je polupismena.
Ocito nam je neophodan lektor.
Na vrh Go down
Samira
-----
-----



Broj komentara : 168
Registration date : 2007-11-06

Rokovi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rokovi   Rokovi Icon_minitimeFri Feb 01, 2008 8:31 am

Ja sam svakako za to da se angažira lektor za sve tekstove, a što se tiče dodatnih troškova, mišljenja sam da su oni minimalni u odnosu na poboljšanje kvaliteta knjige. Ili, da se izjasnim konkretnije; Troškovi knjige, i to za svakog pojedinačno, su i suviše visoki, ako se na kraju ispostavi da je to zbirka pjesama "polupismenih pjesnika". Ovo ne treba da povrjeđuje ničiju taštinu. Ja sama sam svjesna da, što se pismenosti tiče, mogu se svrstati u ovu "kategoriju" i ja sama to akceptiram. Jer, svjesno sam opredjeljena na to da kroz riječ oformim misao i osjećaj, a ne da usavršavam izražajnu formu. Dovoljno sam iskrena da priznam da za to nemam potrebno znanje. I nadam se da će i ostali, bar sami sebi to isto priznati i uvidjeti neophodnost angažiranja lektora.

Za Mrganjca:
Iako su tvoji tekstovi jezično dotjerani i nije ih potrebno lektorisati, ipak, nije u tvoju korist da ti se pjesme objavljuju u zbirci "polupismenih pjesnika". Bar ja tako mislim.
Na vrh Go down
Breza
Admin



Female Broj komentara : 513
Registration date : 2007-11-04

Rokovi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rokovi   Rokovi Icon_minitimeFri Feb 01, 2008 9:29 pm

Samira (citat):
Ja sam svakako za to da se angažira lektor za sve tekstove, a što se tiče dodatnih troškova, mišljenja sam da su oni minimalni u odnosu na poboljšanje kvaliteta knjige. Ili, da se izjasnim konkretnije; Troškovi knjige, i to za svakog pojedinačno, su i suviše visoki, ako se na kraju ispostavi da je to zbirka pjesama "polupismenih pjesnika". Ovo ne treba da povrjeđuje ničiju taštinu. Ja sama sam svjesna da, što se pismenosti tiče, mogu se svrstati u ovu "kategoriju" i ja sama to akceptiram. Jer, svjesno sam opredjeljena na to da kroz riječ oformim misao i osjećaj, a ne da usavršavam izražajnu formu. Dovoljno sam iskrena da priznam da za to nemam potrebno znanje. I nadam se da će i ostali, bar sami sebi to isto priznati i uvidjeti neophodnost angažiranja lektora.

Za Mrganjca:
Iako su tvoji tekstovi jezično dotjerani i nije ih potrebno lektorisati, ipak, nije u tvoju korist da ti se pjesme objavljuju u zbirci "polupismenih pjesnika". Bar ja tako mislim.

Potpisujem u cjelosti.
Na vrh Go down
Gost
Gost




Rokovi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rokovi   Rokovi Icon_minitimeSat Feb 02, 2008 9:34 pm

Gdje nadjoste konstataciju o polupismenim pjesnicima?


Za Mrganjca:
Iako su tvoji tekstovi jezično dotjerani i nije ih potrebno lektorisati, ipak, nije u tvoju korist da ti se pjesme objavljuju u zbirci "polupismenih pjesnika". Bar ja tako mislim.


Zbirka se zove "Pod istim nebom".

Nagovaras li me to da odustanem?
-------------------------------
Potpisujem u cjelosti.

Sta, nemas vise svojih rijeci?
Rekoh ja tebi ne srljaj, pitaj, zakuhaces na kraju.
Jok ti. Cool
Na vrh Go down
Samira
-----
-----



Broj komentara : 168
Registration date : 2007-11-06

Rokovi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rokovi   Rokovi Icon_minitimeSun Feb 03, 2008 7:02 am

To, Avdo nije konstatacija već moja lična poštapalica, zato stoji pod navodnicima.
Ne nagovaram te da odustaneš, već naprotiv, pokušavam te udobrovoljiti da ostaneš, ali sa nama
Na vrh Go down
Gost
Gost




Rokovi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rokovi   Rokovi Icon_minitimeSun Feb 03, 2008 4:11 pm

Eh, Samira.
Zaista je ponekad potrebno mnogo vremena, truda, samoobuke, vrijednog rada, da bi se u sebi izgradili odredjeni standardi, koji su onda poredbeno mjerilo u odnosu na pojave, stvari i ljude iz okruzenja.
Nista novo.
Postoje licnosti koje su nestrpljive da to sve dostignu. Znam da ih ima. Znam po sebi.
Kod njih su mjerenja i mjerila u otklonu. Oni naprave svoj svijet, svoje vrijednosti, i sve sto nije po uzusima njigovih vrijednosti - smetnja je. Tada se jave nus-osobine. Ja sam podobar narcis. Ponekad plah, ponekad jos uvijek nestrpljiv.
Ali nikada ne bih opovrgao vrijednost. Nikada ne bih rekao nesta sto nije, iz sebicnih razloga. No, ono o cemu ja hocu ovdje reci je pjesma, stih, jezik.
Ja uvazavam da je nekom preko glave zareza, tacaka, uzvicnika, velikih slova, gramatike, pravopisa. Uvazavam da neko pise sve malim slovima. Da ne koristi znakove interpunkcije.
Samo, postoje stvari preko kojih se ne ide, bar ponekad.
Koristeci veliko slovo na pocetku recenice, priznajemo pravopisno pravilo da se recenica pocinje velikim slovom. Priznajemo pravopis. Ako je tako, ne moze se recenica zavrsiti bez tacke. Jer, priznasmo da recenica pocinje velikim slovom, pocet ce i slijedeca. Kako znamo gdje pocinje slijedeca? Kako znamo gdje je kraj prethodne? Samo iz smisla?
Pogresna upotreba zareza (zapete) u recenici, dovodi do dekonstrukcije misli, do fatalnih razumijevanja, ili do nerazumijevanja. Ne koristiti zarez je moguce, ali se dovodimo u situaciju da ne znamo kome koja rijec pripada...
Na drugoj strani, imamo slucajeve da se svaka rijec hoce naglasiti, odvojiti, istaknuti. To napravi takvu zbrku u recenici, da je bolje ne imati je.
Ona grcka prorocica, kojoj se jednom godisnje sjetim imena, na upit jednog vojskovodje kakva ce biti njegova ratna sudbina, odgovara:

"U rat ces poci, vratiti se neces poginuti."

Naravno da nije dobio odgovor. Ovdje zarez ubija.

U rat ces poci, vratiti se, neces poginuti. (Ziv, masala!)

U rat ces poci,vratiti se neces, poginuti. (Mrtav)Dakle, salu na stranu, pripazimo na nase zareze. Smile

Imao sam priliku da jednom mladjem kolegi, koji, ocito je, ima bogat rijecnik, skrenem paznju na nedosljednosti u konstrukciji misli u pjesmama. Odgovoio mi je da je to slobodan stih, da ja vjerovatno preferiram rime, da sam dakle zastario i neperspektivan sam, i da ovakvi kao ja, tim primjedbama, onemogucavamo da pjesnici koji pisu slobodnim stihom dodju do izrazaja. Iz zestine njegovih rijeci, osjetio sam strah. On se bojao rime. Nisu mu isle.
Trazio sam da jednu od svojih pjesama napise u rimi. Odbio je. Onda sam ja jednu njegovu pjesmu napisao "abba" rimom, ne mijenjajuci nijednu misao. Nakon mjesec dana, na "pp" nadjem poruku: "Meni rime ne idu, volio bih ja moci tako. Mogu li vas rad zadrzati kao jedan od zvanicnih oblika pjesme?"
Naravno da moze.
Pod slobodnim stihom se pocesto kriju nemoci. Rima je majstorstvo. Zanat.
Drugo na sta hocu ovom prilikom da ukazem je nesuvislost sadrazaja, poruka, konsrukcija u stihovima. To su nevjerovatne egzibicije. Pod naslovom "Let tek probudjenog goluba", nadjete i ovo: oblak rodjen iz korijena drveta, kao sto ponekad zapjeva moj lijevi blatobran na autu, umukle strafte pjesackog prelaza...
Slobodna poezija?
Nije. Nema to veze sa poezijom. To je jezicna grdoba. Slobodan stih, slobodna poezija, to je govor u kojem se ne robuje obliku, formi. Slobodna poezija nisu u istoj vreci ekseri i materijalizovana magla.
Ako me pitas sta znaci "polupismenost nekih tekstova" u zbirci, onda sam upravo mislio na ovakve ili slicne momente.
Ja sam zaista htio uraditi ponesta oko lektorisanja. Ali sam odustao zbog, parafraziram: Mozda je i tacno, ali ja za ljubav nekome ipak ostavljam ovako.
Ne smeta meni to. Nego, to ja citam kao nepovjerenje. A preko toga moj narcizam ne moze. Smile


To, Avdo nije konstatacija već moja lična poštapalica, zato stoji pod navodnicima.
Ne nagovaram te da odustaneš, već naprotiv, pokušavam te udobrovoljiti da ostaneš, ali sa nama


Avdo je vokativ, dozivanje, iza Avdo ide zarez.
Jedna od rijeci je visak: vec ili naprotiv.
Recenica se zavrsi tackom.
Bez ljutnje. Smile
Na vrh Go down
Morski pas
----
----



Broj komentara : 110
Registration date : 2007-11-19

Rokovi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rokovi   Rokovi Icon_minitimeSun Feb 03, 2008 4:33 pm

Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
Na vrh Go down
Iskra
------
------



Female Broj komentara : 231
Registration date : 2007-11-04

Rokovi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rokovi   Rokovi Icon_minitimeSun Feb 03, 2008 6:07 pm

Rjecnik (tacno) - RIjecnik (netacno) Smile
Na vrh Go down
jane doe
------
------



Broj komentara : 200
Registration date : 2007-11-13

Rokovi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rokovi   Rokovi Icon_minitimeMon Feb 04, 2008 12:25 am

Rjecnik je i po ovom koji ja imam ali stvarno rugobno zvuci.Rjecnik.Ono r i j tako odudaraju.Ja uptrebljavam izraz "rijecnik".
Na vrh Go down
Gost
Gost




Rokovi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rokovi   Rokovi Icon_minitimeMon Feb 04, 2008 12:34 am

Za Iskru.

http://luk.link.ba/rijecnik/

http://www.rijecnik.net/

http://www.geocities.com/ekonomska1/int_rijecnik.html

http://www.design-ers.net/rijecnik.asp

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=46648

http://www.nasaknjiga.com/product_info.php?info=p287_Rijecnik-Njemacko-Hrvatski--Hrvatsko-Njemacki.html&XTCsid=530ddd6f7176531850cb9ac2656120da

i tako dalje.
U principu, u pravu si. Mnogima i nisi.
Rjecnik je ipak intencija jekavice, koju je Andaluz vec spominjao.
Za knjigu i ja najcesce upotrijebim rjecnik.
Ali mi je prirodnije reci da neko upotrebljava veliki broj rijeci, pa ima bogat rijecnik.
Na vrh Go down
Morski pas
----
----



Broj komentara : 110
Registration date : 2007-11-19

Rokovi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rokovi   Rokovi Icon_minitimeMon Feb 04, 2008 8:09 am

Ovaj forum je meni bolji od Nadrealista.
Na vrh Go down
Al Andaluz
------
------



Male Broj komentara : 369
Registration date : 2007-08-27

Rokovi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rokovi   Rokovi Icon_minitimeMon Feb 04, 2008 10:46 am

joj kako je fino gledat kad se ijekavci prepiru rendeer

lipo li je divanit bez tih ijekavskih rastezaljki
Na vrh Go down
Iskra
------
------



Female Broj komentara : 231
Registration date : 2007-11-04

Rokovi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rokovi   Rokovi Icon_minitimeMon Feb 04, 2008 11:58 am

Morski pas (citat):
Ovaj forum je meni bolji od Nadrealista.

Ma hepek jedino moze pomoci
Very Happy
Na vrh Go down
River
------
------



Broj komentara : 246
Registration date : 2007-11-05

Rokovi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rokovi   Rokovi Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 3:37 pm

Proročica je Pitija.
Na vrh Go down
Sponsored content





Rokovi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Rokovi   Rokovi Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Rokovi
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Rokovi

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Neimari :: "Pod istim nebom" - zbirka poezije :: Arhiva-
Idi na: